Firmele vor fi obligate să acorde unor angajați o compensație bănească sau de altă formă, precum pachete de vacanță sau diverse servicii. În anumite cazuri, firmele vor trebui să-i plătească pe angajați în regim de muncă suplimentară.
Salariul minim va fi stabilit de viitorul Guvern, sindicatele preferând să aștepte instalarea unui Cabinet PSD care să ridice acest salariu la 1.450 de lei brut, așa cum social-democrații, acum cu cele mai mari șanse să formeze Guvernul, au promis prin programul de guvernare prezentat înaintea alegerilor parlamentare de duminică.
Prezența actualizată a alegătorilor la secțiile de vot, duminică, pentru alegerile parlamentare poate fi urmărită online, atât în cazul românilor din țară, cât și a celor din diaspora. Pentru cei din urmă există și o aplicație de mobil cu informații despre alegeri.
Percepția negativă asupra Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) este cauzată de comportamentul unora dintre funcționarii ANAF, de neînțelegerea cadrului legal de către contribuabili și de imixtiunea politică, potrivit rezultatelor unui sondaj realizat de instituție în rândul contribuabililor.
La aproximativ 60% dintre mașinile second hand din România au fost descoperite daune ascunse de zeci de milioane euro, în multe dintre cazuri kilometrajul fiind dat înapoi de fostul proprietar pentru ca mașinile să fie vândute mai ușor. Acum, autoritățile române au decis ceva ce poate părea ciudat.