Finala Roland Garros, difuzată de PRO TV, a fost lider de audiență pe toate segmentele de public. Eurosport, pe locul doi, tot cu meciul Simonei Halep

Profit.ro
Profit.ro
scris 10 iun 2018

Finala Roland Garros, difuzată sâmbătă de PRO TV, a fost lider de audiență pe toate segmentele de public - comercial, urban, național.

Urmărește-ne și pe Google News
Evenimente

1 aprilie - Profit Health.forum Radiografia cheltuielilor din sănătate - cu sprijinul: Arpim, Bristol Meyers Squibb, Roche, Stada, MSD, UCB Pharma Romania
9 aprilie - Eveniment Profit.ro - Investiții vs Deficit: Provocări și riscuri sub impactul datoriei și deficitelor publice în creștere
23 aprilie - Maratonul de Educație Financiară

Pe durata finalei din Franța, PRO TV a fost lider de audiență pe toate segmentele de public (comercial, urban, național).

Pe segmentul comercial, cu vârste cuprinse între 18 și 49 de ani, PRO TV a obținut 9.0 puncte de rating și 36.3% share, iar Eurosport 1, televiziunea clasată pe locul doi tot cu meciul de la Roland Garros, a obținut 4.5 puncte de rating și 18,4% share.

La nivel național, peste 1,3 milioane de români au susținut-o pe Simona, iar în minutul de aur de la 18:11, aproximativ 1,9 milioane de telespectatori așteptau cu emoții victoria tenismenei.

Simona Halep a câștigat finala de la Roland Garros. Performanța nu a mai fost reușită de 40 de ani de un jucător român CITEȘTE ȘI Simona Halep a câștigat finala de la Roland Garros. Performanța nu a mai fost reușită de 40 de ani de un jucător român

În platoul Știrile PRO TV, Andreea Esca i-a avut invitați pe Mihai Mironică și Cristian Tudor Popescu.

Simona Halep, locul I WTA, a câștigat, sâmbătă, turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA. În urma acestui succes, primul din carieră la un grand slam, Halep a devenit prima jucătoare română care câștigă un "major", după Virginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.