FOTOREPORTAJ România – Elveția 1-1. Cât de bine e și pentru cine

Adrian Panaite
scris 16 iun 2016

PARIS – România a terminat la egalitate meciul cu Elveția și are nevoie de o victorie cu Albania pentru ca jocurile rezultatelor din celalte grupe să o ducă în optimi acolo unde Elveția este deja cu un pas înaintea confruntării sale cu Franța. Românii au fost mai gălăgioși decât elvețienii în tribune, dar s-au resemnat că și meciul nul este bun. „Nu am jucat nimic după golul primit.”

Urmărește-ne și pe Google News
Evenimente

25 aprilie - MedikaTV - Maratonul Sănătatea Digestiei
23 mai - Maratonul Fondurilor Europene
27 mai - Eveniment Profit.ro Real Estate (ediţia a IV-a) - Piața imobiliară românească sub aspectul crizei occidentale

Suporterii români și elvețieni au părăsit ieri stadionul Parc des Princes din Paris fără a li se citi emoții mari pe chipuri. Deși meciul a fost bun tactic, nu este probabil ce să povestească mai departe mult timp. România-Elveția s-a încheiat 1-1, rezultat care îndreptățește ambele echipe să se gândească la runda următoare.

Naționala din Țara Cantoanelor are deja 4 puncte înaintea meciului cu Franța, iar România are nevoie de o victorie cu Albania pentru a obține un punctaj similar. Experiența pentru acest sistem de competiție, existent la Campionatele Mondiale din 1986, 1990 și 1994, arată că 4 puncte ar trebui să suficiente pentru prezența în optimi.

„Nu va fi ușor nici cu Albania”, pare un consens printre suporterii români. Sunt confirmați de meciul de câteva ore mai târziu, când Franța a învins selecționata din Balcani cu 2-0 prin goluri marcate după minutul 89.

Există și îngrijorări față de jocul echipei naționale. Deși a fost bun în prima repriză - când am fost la un pas de 2-0 atunci când Săpunaru a șutat în bară – suporterii sunt nemulțumiți de turnura luată de meci după golul Elveției: „Nu am mai jucat nimic.”

România pleacă la Lyon pentru meciul cu Albania. Cum a fost ziua pentru suporterii elvețieni și români, puteți vedea și din fotoreportajul Profit.ro.