Simona Halep, pe locul 5 în clasamentul jucătoarelor aflate în activitate cu cele mai multe titluri câștigate. Ce spune despre participarea la US Open

Profit.ro
Profit.ro
scris 16 aug 2020

După ce a câștigat Praga Open, Simona Halep, cu 21 de trofee WTA de simplu, a depășit-o pe Victoria Azarenka din Belarus (20), în clasamentul jucătoarelor aflate în activitate cu cele mai multe titluri câștigate în carieră, scrie News.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Evenimente

23 aprilie - Profit News TV - Maratonul de Educație Financiară. Parteneri: 123 Credit, ARB, BCR, BRD, CEC Bank, PAID, UNSAR, XTB
25 aprilie - MedikaTV - Maratonul Sănătatea Digestiei
27 mai - Eveniment Profit.ro Real Estate (ediţia a IV-a) - Piața imobiliară românească sub aspectul crizei occidentale

În acest moment, numai Serena Williams, 73 de titluri, Venus Williams, 49, Kim Clijsters, 41, și Petra Kvitova, 27, au mai multe trofee de simplu decât Halep.

Simona Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 1, a câștigat, duminică, turneul de categorie WTA International de la Praga, după ce a învins-o, în finală, cu 6-2, 7-5, pe belgianca Elise Mertens, locul 23 WTA și cap de serie numărul 3. Acesta a fost primul turneu disputat de Simona Halep din februarie, după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Pentru sportiva română, succesul de la Praga Open este trofeul cu numărul 21 din carieră, al doilea în acest an, în 38 de finale jucate.

Manifestații pro și anti-Lukașenko la Minsk. Protestul contra președintelui belarus este masiv. La evenimentul cu susținătorii, liderul le-a cerut acestora să apere independența țării CITEȘTE ȘI Manifestații pro și anti-Lukașenko la Minsk. Protestul contra președintelui belarus este masiv. La evenimentul cu susținătorii, liderul le-a cerut acestora să apere independența țării

Halep are acum 4-1 în întâlnirile directe cu Elise Mertens și românca și-a luat revanșa după ce belgianca a privat-o de un trofeu, în finala ediției 2019 a Qatar Open (scor 3-6, 6-4, 6-3).

Ea a declarat, după ce a câștigat Praga Open, că va lua o decizie, luni, privind participarea ei la US Open.

"Luni, mâine, voi lua o decizie privind US Open, acum e prea repede să iau o decizie, vreau să mă bucur de această victorie și apoi mă voi gândi la US Open", a spus Halep, la interviul de pe teren.

Efectul neconstituționalității \ CITEȘTE ȘI Efectul neconstituționalității "milităriei" din starea de urgență: scad masiv veniturile din amenzi ale statului

Românca a afirmat că a fost puternică psihic în meciul cu Elise Mertens și așa a câștigat finala.

"Nici setul I nu a fost ușor, este o adversară extraordinară și este întotdeauan greu să joci împotriva ei, deoarece este rapidă, ia mingea foarte repede, dar am luptat până la final. Setul al doilea a fost mai greu, dar am fost puternică din punct de vedere psihic și de aceea am putut câștiga acest meci. Îmi place să fiu la Parga, am avut una dintre cele mai bune săptămâni, chiar dacă tenisul meu nu a fost la cel mai înalt nivel. M-am bucurat de tenis și sunt fericită să fiu din nou pe teren după pauză, o mare pauză. Directorul turneului a făcut o treabă grozavă aici, toți sponsorii, condițiile au fost foarte bune și vreu să le mulțumesc celor care au fost implicați în organizarea acestui turneu și poate voi reveni și anul viitor", a spus ea.