Compania americană Westlake Corporation achiziționează fabricile de compounding (soluții de compunere mase plastice) ale portughezilor de la ACI/Perplastic, inclusiv unitatea din România.
Grupul ACI/Perplastic este un producător global de materiale de specialitate pentru industria firelor și cablurilor, cu sediul central în Portugalia și facilități de producție în Mexic, Portugalia, România și Tunisia.

Având sediul central în Houston și operațiuni în Asia, Europa și America de Nord, Westlake furnizează componentele de bază pentru locuințe și construcții, ambalaje și produse medicale, până la automobile și bunuri de larg consum.
Anul trecut a atras venituri de peste 12 miliarde dolari, având 15.540 de angajați, relevă datele analizate de Profit.ro.
Este cel mai mare producător de polietilenă de joasă densitate din SUA.

În 2014 a achiziționat producătorul german de clorură de polivinil Vinnolit, iar în 2016 a preluat producătorul american de clor-alcali Axiall Corporation pentru 3,8 miliarde de dolari.
În iunie 2021 a achiziționat divizia de produse de construcții Boral din Statele Unite pentru 2,2 miliarde de dolari, iar în 2022 a preluat divizia de epoxid a Hexion.
Achiziția de acum va permite Westlake să își continue expansiunea și să își completeze portofoliul cu noi tehnologii și produse de specialitate.
Tranzacția este estimată să fie finalizată la începutul anului 2026.

ACI a avut anul trecut, la nivel global, vânzări nete de aproximativ 210 milioane euro.
În România operrează în Parcul Industrial Arad.
A avut anul trecut afaceri de 128,2 milioane lei și un profit net de 698.798 lei, cu 34 angajați.