Erste Group Bank a raportat un profit net de 1,66 miliarde de euro în prima jumătate a anului, în creștere cu 2,2%, într-un context în care a plătit taxele bancare mai mari, dar a reușit să-și îmbunătățească performanța operațională în piețele pe care activează, inclusiv în România, unde deține BCR.
Veniturile nete din dobânzi au crescut cu 2,7% față de primele șase luni ale anului precedent, ajungând la 3,79 miliarde de euro (S1 2024: 3,69 miliarde de euro). Acest avans a fost determinat în principal de creșterea puternică a activității cu clienții și a compensat un mediu de scădere a ratelor dobânzilor: alimentat de performanța puternică a regiunii CEE, volumul creditelor a crescut cu 2,7% de la începutul anului și a ajuns la 224,0 miliarde de euro.
Volumul depozitelor a urcat cu 2,8%, ajungând la 248,5 miliarde de euro, depozitele de bază din Cehia, Ungaria și Austria înregistrând cea mai puternică creștere.
Veniturile nete din comisioane și taxe au crescut cu 8,3% față de anul precedent, ajungând la 1,54 miliarde de euro (S1 2024: 1,42 miliarde de euro), datorită creșterii pe toate piețele principale.
Per total, veniturile operaționale au crescut cu 2,7%, ajungând la 5,67 miliarde de euro (S1 2024: 5,52 miliarde de euro).

Rezultatul operațional, pe de altă parte, a rămas stabil la 2,96 miliarde de euro (S1 2024: 2,97 miliarde de euro). Acest lucru s-a datorat costurilor mai mari, care, însă, au evoluat în conformitate cu așteptările (+6,2%).
Costurile de risc au crescut de la 126 de milioane la 182 de milioane de euro față de anul precedent, datorită provizioanelor de risc mai mari din Austria. Acestea au rămas, totuși, la un nivel general scăzut, la 16 puncte de bază din media creditelor brute către clienți.
Sarcina totală din taxele bancare în prima jumătate a anului s-a ridicat la 197 de milioane de euro (+46,7%).
Per total, rezultatul net pentru prima jumătate a anului 2025 a fost de 1,66 miliarde de euro (S1 2024: 1,63 miliarde de euro).
Raportul capitalului propriu de nivel 1 (CET1) a crescut semnificativ la 17,4%, pe fondul creșterii puternice a activității de bază și al altor măsuri de finanțare a achiziției planificate din Polonia. Datorită performanței operaționale bune, Erste Group și-a majorat perspectivele privind rentabilitatea capitalului propriu tangibil (ROTE) la peste 15%.
„Rezultatele noastre solide confirmă că ne aflăm pe calea strategică corectă. Prin achiziția planificată din Polonia, investim într-una dintre cele mai dinamice piețe în creștere din Europa – pentru că credem în forța inovatoare și potențialul antreprenorial al Europei Centrale și de Est. Continentul nostru trebuie să se concentreze mai puțin pe ceea ce se întâmplă peste Atlantic și să dea dovadă de mai multă încredere în propria capacitate de a modela viitorul. Exact asta reprezintă”, spune Peter Bosek, CEO al Erste Group.
„Poziția noastră solidă de capital este rezultatul unor priorități clare: ne-am abținut în mod deliberat de la răscumpărarea de acțiuni, am redus temporar dividendele și beneficiem de profitabilitatea noastră ridicată. Acest lucru ne permite să finanțăm achiziția din Polonia din resurse proprii – un semnal puternic al stabilității noastre financiare și al flexibilității strategice”, spune Stefan Dörfler, director financiar al Erste Group.
Pe 5 mai 2025, Erste Group a anunțat achiziționarea unui pachet de control de 49% din Santander Bank Polska Group S.A. („Santander Bank Polska”) și a unui pachet de 50% din administratorul de active Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Santander TFI”), pentru un preț total de 7,0 miliarde de euro. Santander Bank Polska este a treia cea mai mare bancă din Polonia în ceea ce privește activele și oferă o gamă completă de produse financiare pentru clienți privați, întreprinderi mici și mijlocii și clienți corporativi mai mari. Ca urmare a tranzacției, se preconizează că câștigurile pe acțiune (EPS) ale Erste Group vor crește cu peste 20% în 2026, iar rentabilitatea capitalului propriu tangibil (ROTE) va ajunge la aproximativ 19%.
Rezultatele financiare din ianuarie până în iunie 2025 sunt comparate cu cele din ianuarie până în iunie 2024, iar pozițiile bilanțiere la 30 iunie 2025 cu cele la 31 decembrie 2024.
Venituri din activități de bază mau fost mai mari pe toate piețele principale
Veniturile nete din dobânzi au crescut la 3.786 milioane EUR (+2,7%; 3.687 milioane EUR), în principal în Republica Cehă, România și Slovacia, pe fondul unor cheltuieli mai mici cu dobânzile la depozitele clienților.
Veniturile nete din comisioane și taxe au crescut la 1.542 milioane EUR (+8,3%; 1.423 milioane EUR). O creștere a fost înregistrată pe toate piețele principale și categoriile de venituri. Rezultatul net din tranzacționare a crescut la 141 milioane EUR (137 milioane EUR); câștigurile/pierderile din instrumentele financiare evaluate la valoarea justă prin profit sau pierdere au scăzut la 59 milioane EUR (111 milioane EUR). Evoluția ambelor poziții a fost atribuită în mare parte efectelor de evaluare. Venitul operațional a crescut la 5.668 milioane EUR (+2,7%; 5.522 milioane EUR).
Rezultatul operațional a fost stabil la 2,96 miliarde EUR, raportul cost/venit la 47,7%.
Cheltuielile administrative generale au crescut la 2.706 milioane EUR (+6,2%; 2.548 milioane EUR). Cheltuielile cu personalul au crescut la 1.624 milioane EUR (+5,9%; 1.534 milioane EUR), determinate de creșterile salariale convenite colectiv. Alte cheltuieli administrative au fost mai mari, la 808 milioane EUR (+8,5%; 745 milioane EUR).
În timp ce contribuțiile la schemele de asigurare a depozitelor incluse în alte cheltuieli administrative – majoritatea deja înregistrate în avans pentru întregul an 2025 – au scăzut la 55 de milioane EUR (69 de milioane EUR), cheltuielile IT au crescut la 344 de milioane EUR (301 milioane EUR). Amortizarea și deprecierea s-au ridicat la 274 de milioane EUR (+1,5%; 270 de milioane EUR). Per total, rezultatul operațional a scăzut moderat la 2.963 milioane EUR (-0,4%; 2.974 milioane EUR), raportul cost/venit fiind de 47,7% (46,1%).
Costurile de risc au rămas la un nivel scăzut de 16 puncte de bază, rata creditelor neperformante la 2,5%
Rezultatul din deprecierea instrumentelor financiare („costuri de risc”) s-a ridicat la -182 milioane EUR sau 16 puncte de bază din media creditelor brute acordate clienților (-126 milioane EUR sau 12 puncte de bază). Alocările la provizioane pentru credite și avansuri au fost înregistrate în principal în Austria. Raportul creditelor neperformante bazat pe creditele brute acordate clienților s-a îmbunătățit la 2,5% (2,6%). Rata de acoperire a creditelor neperformante (excluzând garanțiile) a crescut la 73,6% (72,5%).
Profitul net a crescut cu 2,2%, în ciuda creșterii taxelor bancare
Alte rezultate operaționale s-au ridicat la -183 milioane EUR (-254 milioane EUR). Cheltuielile pentru contribuțiile anuale la fondurile de rezoluție incluse deja în această linie pentru întregul an 2025 au scăzut la 15 milioane EUR (28 milioane EUR).
Taxele bancare - plătibile în prezent pe patru piețe principale - au crescut însă. 197 de milioane EUR (134 de milioane EUR) sunt reflectate în alte rezultate operaționale: din care, 109 milioane EUR (96 de milioane EUR) au fost facturate în Ungaria. În Austria, impozitul bancar a crescut la 68 de milioane EUR (20 de milioane EUR) ca urmare a unei creșteri temporare a impozitului, în România acesta s-a ridicat la 20 de milioane EUR (18 milioane EUR). Impozitul bancar din Slovacia, în valoare de 32 de milioane EUR (46 de milioane EUR), este înregistrat la linia impozite pe profit.
Impozitele pe venit s-au ridicat la 529 de milioane EUR (531 de milioane EUR). Scăderea cheltuielilor cu minoritarii la 389 de milioane EUR (431 de milioane EUR) a fost atribuită profitabilității mai scăzute a caselor de economii. Rezultatul net atribuibil proprietarilor societății-mamă a crescut la 1.665 de milioane EUR (+ 2,2%; 1.629 de milioane EUR).
Volumul creditelor și al depozitelor a crescut, raportul CET1 fiind de 17,4%.
Capitalurile proprii totale, fără instrumentele AT1, au crescut la 28,9 miliarde EUR (28,1 miliarde EUR). După deducerile reglementate și filtrarea în conformitate cu Regulamentul privind cerințele de capital (CRR), capitalul propriu de nivel 1 (CET1, introdus treptat) a crescut la 26,6 miliarde EUR (24,0 miliarde EUR), iar fondurile proprii totale la 34,5 miliarde EUR (30,9 miliarde EUR). Riscul total (activele ponderate în funcție de risc, inclusiv riscul de credit, de piață și operațional, introduse treptat) a scăzut la 152,6 miliarde EUR (157,2 miliarde EUR). Raportul fondurilor proprii de nivel 1 (CET1, introdus treptat) s-a situat la 17,4% (15,3%), iar raportul capitalului total la 22,6% (19,7%).
Activele totale au crescut la 361,1 miliarde EUR (+2,1%; 353,7 miliarde EUR). Pe partea activelor, numerarul și soldurile de numerar au crescut la 27,7 miliarde EUR (25,1 miliarde EUR); creditele și avansurile către bănci au fost mai mici, la 22,8 miliarde EUR (27,0 miliarde EUR).
De la începutul anului, creditele și avansurile către clienți au crescut la 224,0 miliarde EUR (+2,7%; 218,1 miliarde EUR), în principal pe piețele din Europa Centrală și de Est. Pe partea pasivelor, depozitele de la bănci au scăzut la 15,4 miliarde EUR (21,3 miliarde EUR). Depozitele clienților au crescut – cel mai mult în Republica Cehă, Ungaria și Austria – la 248,5 miliarde EUR (+2,8%; 241,7 miliarde EUR). În timp ce depozitele de bază (clienți individuali, IMM-uri și case de economii) au fost cu 1,8% mai mari, sectorul public, în special în Republica Cehă, a înregistrat o creștere extraordinar de puternică a depozitelor. Raportul credite/depozite a fost de 90,1% (90,2%).
Perspective 2025: actualizare generală a previziunilor
În urma dezvoltării bune a afacerilor din prima jumătate a anului, Erste Group a îmbunătățit perspectivele financiare pentru 2025. Se așteaptă acum să obțină o rentabilitate a capitalului propriu tangibil (ROTE) de peste 15%, reflectând un volum de credite mai bun și o dinamică a profitului și pierderii (P&L).
Această ambiție se bazează pe mai multe ipoteze cheie.
În primul rând, mediul macroeconomic, măsurat în principal prin creșterea PIB-ului real, pe cele șapte piețe principale ale Erste Group rămâne robust și, în medie, se îmbunătățește moderat față de 2024. Pe baza unei dinamici bune de creștere la aproape întregul grup în prima jumătate a anului 2025, Erste Group anticipează acum o creștere robustă a creditelor de peste 5% în 2025.
În al doilea rând, rezultatul operațional este așteptat să rămână în general neschimbat, doar ușor în scădere față de 2024, deoarece veniturile nete din dobânzi sunt acum proiectate să crească într-o oarecare măsură în 2025 (față de a rămâne constante), veniturile nete din taxe și comisioane sunt preconizate să crească cu peste 5% (actualizate deja în primul trimestru), rezultatul net din tranzacționare și valoarea justă rămâne constant față de 2024, iar cheltuielile operaționale vor crește probabil cu aproximativ 5%.
Raportul cost/venit este prognozat la mai puțin de 50%. Având în vedere performanța bună a riscului de credit din prima jumătate a anului 2025, previziunile privind costurile de risc pentru întregul an sunt reduse la aproximativ 20 de puncte de bază, față de aproximativ 25 de puncte de bază anterioare.
În plus, se așteaptă ca, în ansamblu, costurile de reglementare, care includ asigurarea depozitelor și contribuțiile la fondul de rezoluție, taxele bancare, cum ar fi taxele pe tranzacțiile bancare și financiare, precum și taxele suplimentare pe profit specifice sectorului și costul supravegherii, să crească din cauza unei creșteri a taxei bancare anunțate în Austria.
Pe baza creșterii mai rapide decât se aștepta deja în prima jumătate a anului și a performanței solide a profitului proiectate, se așteaptă ca raportul CET1 să crească în continuare la peste 18,25% înainte de prima consolidare a Santander Bank Polska în jurul sfârșitului anului 2025.