România, codașă în UE la publicitate plătită online

Media&Advertising/CSR   
România, codașă în UE la publicitate plătită online

Mai puțin de 25% dintre companiile din România (22,8%), Polonia (23,2%) și Portugalia (23,6%) au folosit publicitatea online anul trecut, a anunțat joi Oficiul European pentru Statistică (Eurostat), prezentând datele disponibile din 20 de state membre UE.

La nivelul UE, 32,6% dintre firme au utilizat publicitate plătită online în 2024, cel mai ridicat nivel fiind în Malta (60,4%), Finlanda (49,8%) și Cipru (49,4%).

Urmărește-ne și pe Google News
DECIZIE Anumiți operatori de turism, din afara UE, vor putea activa în România fără licența locală CITEȘTE ȘI DECIZIE Anumiți operatori de turism, din afara UE, vor putea activa în România fără licența locală

Cea mai populară metodă de publicitate online pentru companii (76,8%) este folosirea informațiilor din vizualizările de conținut ale utilizatorilor de pagini web. O altă metodă, folosită de 44,3% dintre companii, utilizează informațiile geografice de la adresele IP sau detaliile privind rețeaua, pentru a adapta conținutul în funcție de locația utilizatorului, scrie Agerpres

Publicitatea comportamentală este folosită de 41,6% dintre companiile care plătesc publicitate online. Alte metode de publicitate orientată sunt folosite de 45,3% din firmele care plătesc publicitate online. 

viewscnt
Afla mai multe despre
eurostat
publicitate online