Aplicarea unei cote reduse de TVA pentru consumul final de energie electrică, față de actualul nivel de 19%, ar putea fi o soluție de diminuare a facturilor, după eliminarea plafonării de la 1 iulie, a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
″Cred că pe termen scurt putem să luăm în calcul anumite ajustări în privința anumitor componente de cost din facturile la energie. Ne-am propus să venim cu măsuri de reducere a acestor costuri pe cât mai multe componente posibile. Ne uităm la TVA și încercăm să avem cu Ministerul Finanțelor un dialog despre cât se încasează în prezent la TVA cu compensare, plafonare și ce ar însemna post-1 iulie, cât s-ar încasa, poate cu o cotă mai mică la TVA decât 19%.

Sigur, e împotriva curentului, dar în același timp ne uităm, de exemplu, la Grecia, care de asemenea are prețuri mari la energie electrică din rațiuni similare sau din cauze similare cu ce se întâmplă în România și unde TVA la energie e 6%. Vrem să ajutăm economia, vrem să fim mai competitivi, vrem să aibă și românii facturi mai mici. Poate o cotă redusă de TVA e una dintre soluții.
Noi putem propune, dar decizia va fi a Guvernului și, sigur, a Ministerului de Finanțe″, a spus Burduja, într-o discuție cu presa românească, purtată cu ocazia Eurelectric Power Summit 2025 de la Bruxelles, reuniunea anuală a celei mai importante organizații profesionale a industriei energetice europene.
Potrivit unor surse la curent cu discuțiile pe această temă, se ia în calcul cota redusă de TVA de 9% pentru energia electrică.