Liberalizarea pieței de energie: 6 milioane de consumatori ar putea primi subvenții după 1 iulie, spune ministrul Burduja

Energie   
Liberalizarea pieței de energie: 6 milioane de consumatori ar putea primi subvenții după 1 iulie, spune ministrul Burduja

Piața de energie electrică se va liberaliza cu siguranță de la 1 iulie și nu există nicio discuție privind prelungirea perioadei de plafonare a prețurilor, a afirmat ministrul de resort, Sebastian Burduja. Potrivit acestuia, se poartă discuții cu Ministerul Finanțelor pentru a acorda de la bugetul de stat subvenții de un miliard de euro pe an pentru un număr de 6 milioane de consumatori, din totalul de 9 milioane.

Burduja a participat joi la deschiderea expoziției internaționale Energy Expo, iar, la plecare, a fost întrebat de jurnaliști cine va mai primi subvenții la energie după 1 iulie, scrie Hotnews.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Germania - Numărul companiilor închise, la cel mai ridicat nivel din ultimii 14 ani CITEȘTE ȘI Germania - Numărul companiilor închise, la cel mai ridicat nivel din ultimii 14 ani
Evenimente
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a

„De la 1 iulie, vom proteja doar consumatorii vulnerabili. În prezent sunt undeva la 250.000 de gospodării care beneficiază de suplimentul de energie. Împreună cu Ministerul Muncii am lucrat pe trei scenarii pentru a crește pragul de venit (pentru acordarea subvențiilor – n.r.)”, a spus Burduja.

Ministerul Energiei dorește 1 miliard de euro de la bugetul statului pentru subvenționarea facturilor
El a arătat că Ministerul Energiei a propus ca un număr de 6 milioane de consumatori să fie subvenționați în continuare.

În total, pe piața de electricitate sunt aproximativ 9 milioane de consumatori.

ULTIMA ORĂ Premier Energy discută cedarea a 20% din fostul CEZ Vânzare și a 15% din ex-Eolica Dobrogea. A trecut pe plus în primele 3 luni din 2025, după pierderea din T1 2024 CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Premier Energy discută cedarea a 20% din fostul CEZ Vânzare și a 15% din ex-Eolica Dobrogea. A trecut pe plus în primele 3 luni din 2025, după pierderea din T1 2024

„De la bugetul de stat suma necesară ar fi între 300 de milioane de euro și 1 miliard de euro pe an, în funcție de numărul consumatorilor care vor primi subvenții. Urmează să discutăm cu Ministerul Finanțelor”, a mai spus Burduja.

Facturile la energie electrică și gaze naturale au fost plafonate începând cu anul 2022. Piața de electricitate se va liberaliza la 1 iulie 2025, iar cea de gaze, la 1 aprilie 2026.

 

viewscnt
Afla mai multe despre
burduja
liberalizare