Cometex, dezvoltator imobiliar de parcuri retail, parte din grupul Altex România, anunță inaugurarea celui de-al 15-lea proiect din rețeaua sa națională de retail parkuri, situat în municipiul Tulcea.
Investiția totală în acest proiect se ridică la peste 6 milioane de euro.

12 iunie Eveniment Profit - Piața de Capital.forum - Provocări pe piața de capital în perioadă de tensiuni economice și sociale - Ediția a V-a
Retail parkul găzduiește branduri precum Altex, Pepco, ZooCenter, dar și Sinsay – aflat la prima sa deschidere în Tulcea.

Cometex este unul dintre principalii dezvoltatori de retail parkuri din România, specializat în dezvoltarea, operarea și administrarea de centre comerciale la nivel național, cu focus pe zone comerciale urbane cu potențial de creștere durabilă.

Proiectele noastre sunt prezente în orașe precum Turnu Măgurele, Huși, Dej, Giurgiu, Slatina, Deva, Satu Mare, Vatra Dornei, Brașov, Râmnicu Vâlcea, Hunedoara, Vălenii de Munte și Caracal, contribuind la revitalizarea și modernizarea infrastructurii comerciale locale.
Cometex și-a majorat capitalul social cu un teren din intravilanul orașului Timișoara, cu o suprafață de 11.460 metri pătrați și evaluat de Colliers la 2,3 milioane de euro. Terenul a fost adus aport la capitalul social de acționarul Altex Romania, care deține după operațiune o cotă de 11,72%. Restul acționarilor sunt Dan Ostahie Holding - 33,33%, Real Estate - 35,15%, Altex Service - 6,79% și Despec International - 13%.