Exporturile de gaze naturale lichefiate ale Rusiei au scăzut în primul semestru din 2025

VECINI   
Exporturile de gaze naturale lichefiate ale Rusiei au scăzut în primul semestru din 2025

Exporturile Rusiei de gaze naturale lichefiate (GNL) au scăzut în ritm anual cu 4,4% în primul semestru din 2025, la 15,2 milioane tone metrice, arată datele preliminare publicate de LSEG, pe fondul sancțiunilor occidentale impuse după invadarea Ucrainei, transmite Reuters.

În mod special, decizia SUA de a impune sancțiuni companiilor și vapoarelor care au legătură cu noua facilitate rusă de export Arctic LNG 2 a înghețat efectiv proiectele, din cauza dificultăților Moscovei în găsirea de cumpărători, scrie Agerpres.

Urmărește-ne și pe Google News
VIDEO&FOTO Tramvaie vechi, modernizate, revin în capitală CITEȘTE ȘI VIDEO&FOTO Tramvaie vechi, modernizate, revin în capitală

Președintele Donald Trump a declarat că vrea ca Uniunea Europeană să cumpere mai multe gaze naturale lichefiate americane, urmând să crească cantitatea disponibilă.

În iunie, exporturile de gaze naturale lichefiate rusești au scăzut în ritm anual cu 4,4%, la 2,15 milioane tone, după un declin de 15% în mai (2,53 milioane tone), potrivit datelor LSEG.

În plus, exporturile Rusiei de gaze naturale lichefiate către Europa au scăzut în ritm anual cu 13% în primul semestru din 2025, la 7,9 milioane tone, cu un declin de 14,4% în iunie.

Exporturile pe mare de GNL din Rusia către Europa au depășit volumele de export prin conducte, după ce tranzitul gazelor rusești via Ucraina a fost oprit la 1 ianuarie 2025.

Tranzacție: Pluxee cumpără firma românească MyBenefits CITEȘTE ȘI Tranzacție: Pluxee cumpără firma românească MyBenefits

În iunie, uzina GNL a Novatek din Siberia (Yamal) a redus exporturile totale cu 1,2%, la 1,6 milioane tone. Zăcământul Sakhalin-2, controlat de Gazprom, a redus exporturile cu o cincime, la 400.000 tone. În primul semestru din 2025, exporturile de la acest proiect s-au situat la cinci milioane tone, de la 4,9 milioane tone în perioada similară din 2024.

Rusia are capacitatea de a-și exporturile GNL după ce și-a extins 'flota fantomă', folosită pentru a eluda sancțiunile asupra petrolului rusesc, după scăderea semnificativă a exporturilor de gaze către Europa, apreciază analiștii.

Piețele urmăresc cu atenție încercarea Rusiei de a găsi cumpărători pentru gazele de la Arctic LNG 2. Majorarea exporturilor va pune presiune pe cotațiile globale la gaze.

Traderii așteaptă să vadă dacă SUA sau Europa vor înăspri restricțiile asupra Arctic LNG 2.

'Acum este momentul potrivit pentru sporirea presiunilor asupra veniturilor obținute de Rusia din energie. Liderii europeni și-au exprimat determinarea de a renunța la toate importurile de gaze rusești , cea ce face și mai importantă menținerea presiunilor de către SUA asupra grupului energetic rus Novatek', susține Geoffrey Pyatt, de la Atlantic Council Global Energy Center. 

viewscnt
Afla mai multe despre
gaze naturale lichefiate
rusia