Iranul anunță o redeschidere a spațiului aerian iranian - inclusiv deasupra Teheranului -, închis la 13 iunie, în prima zi a Războiului de 12 Zile lansat de Israel, relatează AFP.
”Aeroporturile internaționale Mehrabad și Imam Khomeini de la Teheran, dar și cele din nord, est, vest și sud au fost repuse în serviciu și sunt pregătite să asigure zboruri”, anunță agenția oficială iraniană de presă Irna.

Spațiul aerian iranian a fost complet închis la 13 iunie, după ce Israelulu a lansat un atac fără precedent în Iran, scrie News.ro.
La 25 iunie, la o zi după un armistițiu anunțat de către președintele american Donald Trump, zborurile s-au reluat treptat - numai în estl țării.
Iranul a extins la 28 iunie redeschiderea spațiului său aerian la companii străine care-i survolează teritoriul.

Joi, Irna a anunțat că doar aeroporturile de la Isfahan (centru) și Tabriz (nord-vest) - două orașe vizate în mai multe rânduri de atacuri israeliene - rămân închise, până când infrastructurile redevin operaționale.