Atac cibernetic la Festivalul Internațional de Film de la Veneția. Hackerii au piratat datele participanților

IT&C   
Atac cibernetic la Festivalul Internațional de Film de la Veneția. Hackerii au piratat datele participanților

Festivalul de Film de la Veneția, a cărui a 82-a ediție se desfășoară între 27 august și 9 septembrie 2025, a confirmat că a fost victima unui atac cibernetic care a compromis datele personale ale participanților acreditați la evenimentul din acest an, a dezvăluit The Hollywood Reporter.

Într-o notificare trimisă celor afectați, organizatorii Mostra au declarat că atacul a avut loc la 7 iulie, când indivizi au accesat și copiat documente stocate pe serverele festivalului. Ca urmare, au fost furate date precum nume, adrese de e-mail, numere de telefon, coduri fiscale și adrese poștale, scrie News.ro

Urmărește-ne și pe Google News
Cum faci să transferi rapid fișiere între iPad și iPhone sau Mac cu AirDrop CITEȘTE ȘI Cum faci să transferi rapid fișiere între iPad și iPhone sau Mac cu AirDrop

Festivalul, scrie The Hollywood Reporter, ne-a asigurat că "echipa sa IT a intervenit rapid, izolând și securizând sistemele afectate". Aceasta a adăugat: "Autoritățile competente au fost informate imediat și au fost lansate operațiunile de restaurare".

Nu este prima dată când un atac cibernetic vizează un mare festival european. În 2022, sistemul de bilete online al Festivalului de la Cannes a fost inundat de „roboți”, după spusele organizatorilor evenimentului.

viewscnt
Afla mai multe despre
hackeri
festivalul de film venetia