Nissan intenționează să-și reducă participația deținută la Renault

Auto/Transporturi   
Nissan intenționează să-și reducă participația deținută la Renault

Directorul general al Nissan Motor, Ivan Espinosa, a afirmat că producătorul auto nipon intenționează să-și reducă participația deținută la partenerul francez Renault, a anunțat luni publicația Nikkei din Japonia, transmite Reuters.

În martie, Nissan și Renault au convenit să modifice parteneriatul lor de lungă durată, pentru a permite reducerea participațiilor lor încrucișate la 10%, de la 15% anterior. Conform acordului lor, orice vânzare de acțiuni va fi coordonată cu cealaltă parte și include dreptul de preemțiune, scrie Agerpres.

Urmărește-ne și pe Google News
Exproprierile pentru primele trei drumuri de legătură din proiectul Centurii Metropolitane Cluj-Napoca se ridică la 10 milioane de euro CITEȘTE ȘI Exproprierile pentru primele trei drumuri de legătură din proiectul Centurii Metropolitane Cluj-Napoca se ridică la 10 milioane de euro
Evenimente

În urma vânzării unei participații de 5% în Renault producătorul auto nipon ar obține aproximativ 100 miliarde de yeni (640 milioane) la actualul preț al acțiunilor, banii urmând să fie folosiți de Nissan pentru dezvoltarea de noi vehicule, pe fondul condițiilor dificile de afaceri, a informat Nikkei.

În prezent, Nissan deține 15% din producătorul auto francez, conform datelor LSEG.

'Reducem participațiile noastre încrucișate pentru a investi în vehicule', a declarat Espinosa.

Interviul vine după ce Renault a confirmat duminică că directorul său general, Luca De Meo, va renunța la funcție. Anterior, publicația Le Figaro informase că va prelua conducerea grupului de de lux Kering, care se confruntă cu dificultăți.

'Luca de Meo și-a exprimat decizia de a demisiona, pentru a-și asuma noi provocări în afara sectorului auto', Luca De Meo va pleca la mijlocul lunii iulie, a anunțat într-un comunicat compania.

Afecțiunea pulmonară de care suferă Ion Iliescu este de natură oncologică CITEȘTE ȘI Afecțiunea pulmonară de care suferă Ion Iliescu este de natură oncologică

Statul francez deține o participație de 15% în Renault.

Reprezentanții Kering au refuzat să facă comentarii. Surse din apropierea președintelui - director general al Kering, Francois-Henri Pinault, au declarat pentru Reuters că acesta lucrează în mod activ pentru a găsi un succesor, și ar putea împărți cele două roluri, pentru a angaja un nou director general.

În ultimii doi ani, acțiunile Kering au scăzut cu peste 60%, după avertismentele privind declinul profitului. 

viewscnt
Afla mai multe despre
nissan motor
ivan espinosa