Ministerul israelian al Turismului estimează că aproximativ 40.000 de turiști sunt blocați în țară după ce spațiul aerian a fost închis până la noi ordine, pe fondul atacurilor cu rachete din partea Iranului, relatează The Times of Israel.
Ministerul spune că a lansat un birou virtual, disponibil 24 de ore din 24, 7 zile din 7, care oferă servicii de informare turiștilor din Israel prin canale digitale, disponibile atât în ebraică, cât și în engleză.

Ministerul mai spune că este în contact cu părțile interesate din industria turismului, inclusiv hoteluri și alți furnizori de cazare, pentru a ajuta turiștii cu cazare și alte nevoi, scrie News.ro.
„De asemenea, încercăm să ajutăm turiștii, prezentându-le opțiunile disponibile în prezent pentru deținătorii de pașapoarte străine de a părăsi Israelul prin punctele de trecere a frontierei terestre prin Iordania și Egipt, care au rămas deschise”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului Turismului.