Marcel Ciolacu: Aprobăm un proiect major de modernizare a liniei de cale ferată Curtici-Simeria, o investiție de peste 13,5 miliarde de lei

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că Guvernul aprobă un proiect major de modernizare a liniei de cale ferată Curtici-Simeria, o investiție de peste 13,5 miliarde de lei, din fonduri europene și de la buget, ce îmbunătățește conexiunea cu Ungaria și vestul Europei.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Marcel  Ciolacu: Aprobăm un proiect major de modernizare a liniei de cale ferată Curtici-Simeria, o investiție de peste 13,5 miliarde de lei

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că Guvernul aprobă un proiect major de modernizare a liniei de cale ferată Curtici-Simeria, o investiție de peste 13,5 miliarde de lei, din fonduri europene și de la buget, ce îmbunătățește conexiunea cu Ungaria și vestul Europei.

”În domeniul infrastructurii, aprobăm un proiect major de modernizare a liniei de cale ferată Curtici-Simeria. Este o investiție de peste 13,5 miliarde de lei, din fonduri europene și de la buget pentru aproape 150 de kilometri, ce îmbunătățește conexiunea cu Ungaria și vestul Europei”, a spus premierul în ședința de Guvern.

ANUNȚ Plata taxei de pod de la Fetești – Cernavodă, posibilă și prin aplicație CITEȘTE ȘI ANUNȚ Plata taxei de pod de la Fetești – Cernavodă, posibilă și prin aplicație

El a ținut să marcheze și o investiție importantă din zona materialelor de construcții, o prioritate a guvernării, scrie News.ro.

”La Iernut, antreprenori români au deschis cea mai mare fabrică de BCA din Europa. Este un proiect de 40 milioane Euro, incluzând și ajutor de stat, care va crea locuri de muncă într-un oraș care, altfel, nu are șanse mari să se industrializeze”, a arătat șeful Executivului.

Ciolacu a mai anunțat că Executivul aprobă în ședință Programul Național pentru Achiziții Ecologice.

”Uniformizăm, practic, aplicarea în licitațiile publice a criteriului verde. Va fi un avantaj uriaș pentru firmele românești. Folosim un principiu european - punctaj suplimentar pentru companiile cu ruta de transport cea mai scurtă, care poluează cel mai puțin. Este o măsură pentru care luptăm de 3 ani, dar sunt convins că efortul a meritat”, a subliniat Ciolacu. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0632 -0.0062-0.12 %
1 USD4.3104 -0.0154-0.36 %
1 GBP5.8585 +0.0020+0.03 %
1 CHF5.4178 -0.0043-0.08 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite