VIDEO A început deszăpezirea Transfăgărășanului. Când va fi deschis

Drumarii au început deszăpezirea Transfăgărășanului, drum care ar putea fi redeschis circulației „cu mult înainte de data obișnuită de 1 iulie”, a anunțat Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
VIDEO A început deszăpezirea Transfăgărășanului. Când va fi deschis

Drumarii au început deszăpezirea Transfăgărășanului, drum care ar putea fi redeschis circulației „cu mult înainte de data obișnuită de 1 iulie”, a anunțat Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov.

„Am început deszăpezirea Transfăgărășanului! Deocamdată lucrăm în zonele în care nu există risc de avalanșă și doar atunci când condițiile meteo permit intervenția în siguranță. Având în vedere că în acest an avem mai puțină zăpadă față de alți ani, estimăm că vom putea deschide acest drum spectaculos cu mult înainte de data obișnuită de 1 iulie”, spun reprezentanții DRDP Brașov.

FOTO Aglomerație la ieșirea din țară către Bulgaria și Ungaria CITEȘTE ȘI FOTO Aglomerație la ieșirea din țară către Bulgaria și Ungaria

În conformitate cu normativele în vigoare, circulația pe toată lungimea DN7C - Transfăgărășan se deschide în data de 1 iulie. Până atunci, circulația pe tronsonul cuprins între Bâlea Cascadă (județul Sibiu) și Piscul Negru (județul Argeș) este interzisă și extrem de periculoasă din cauza căderilor de pietre și a avalanșelor, spun autoritățile. Cei care doresc să viziteze până atunci zona Bâlea Lac pot circula cu mașina până la Bâlea Cascadă și de acolo pot folosi telecabina.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0781 +0.0056+0.11 %
1 USD4.3638 +0.0367+0.85 %
1 GBP5.8480 -0.0084-0.14 %
1 CHF5.4204 +0.0063+0.12 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite