Societe Generale a fost amendată în SUA cu 1,34 miliarde de dolari

Banca franceză Societe Generale a fost amendată în Statele Unite cu o sumă totală de 1,34 miliarde de dolari pentru încălcarea legislației referitoare la sancțiuni, relatează MarketWatch.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Societe Generale a fost amendată în SUA cu 1,34 miliarde de dolari

Banca franceză Societe Generale a fost amendată în Statele Unite cu o sumă totală de 1,34 miliarde de dolari pentru încălcarea legislației referitoare la sancțiuni, relatează MarketWatch.

Banii vor merge la Departamentul de Justiție, Biroul pentru Controlul Activelor Străine, Procuratura Districtuală al Ținutului New York și Departamentul pentru Servicii Financiare din New York, scrie News.ro.

DOCUMENT Pro TV cere Guvernului ajutor de stat pentru serialul Las Fierbinți CITEȘTE ȘI DOCUMENT Pro TV cere Guvernului ajutor de stat pentru serialul Las Fierbinți

Societe Generale a fost amendată pentru că a efectuat tranzacții ilegale și netrasparente de ordinul miliardelor de dolari, pentru părți provenite din țări aflate sub embargou sau sancționate sub alte forme de către Statele Unite.

Între aceste țări se află Iran, Sudan, Cuba și Libia, au anunțat DFC și Rezerva Federală.

Banca franceză a anunța anterior că va fi amendată pentru aceste acuzații.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0886 -0.0003-0.01 %
1 USD4.3619 +0.0270+0.62 %
1 GBP5.8587 +0.0285+0.49 %
1 CHF5.4593 +0.0190+0.35 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite