Informația a fost anunțată anterior de Profit.ro.
Mișcarea vine după ce One United Properties a semnat cu Ennismore un contract care va aduce hotelul de 5 stele Mondrian în proiectul denumit anterior One Plaza Athénée, de lângă Ateneul Român.

Noul brand hotelier va fi pus pe proiectul One Downtown ce va rezulta din restaurarea celor 3 clădiri istorice cumpărate de One United în 2022 pe strada Academiei nr. 19, 21 și 23, lângă Teatrul Odeon și Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu“.
Acest ansamblu de clădiri a găzduit și hotelul Muntenia, construit între anii 1925 și 1930, dar abandonat din 2006.

One United Properties a plătit pe cele 3 clădiri istorice 3,73 milioane de euro și a anunțat că va aloca dezvoltării proiectului One Downtown o sumă estimată la 35 de milioane de euro.
Suprafața totală a terenului este de aproximativ 1.300 metri pătrați, iar suprafața totală construita este de 7.100 metri pătrați.

Brandul The Hexton, inaugurat în 2006, este asociat cu 11 hoteluri cu 1.988 de camere din 6 țări și are în pregătire alte 10 hoteluri cu 1.892 de camere în 8 țări, printre care și România.
Brandul a fost fondat de Sinclair Beecham și vândut în 2012 către Ennismore, compania lui Sharan Pasricha.

The Hoxton este prezent astăzi în mari orașe precum Barcelona, Berlin, Bruxelles, Chicago, Amsterdam, Londra, Los Angeles, New York, Paris, Roma, Viena.
Sharan Pasricha este ginerele miliardarului indian Sunil Mittal, proprietarul Bharti Airtel – unul dintre cei mai mari operatori de telefonie mobilă din India, care are o avere estimată de revista americană Forbes la 16,8 miliarde de euro.

One United Properties a mai anunțat că până în 2030 vrea să aibă în operare 3 hoteluri de 5 stele și alte 3 hoteluri de 5 stele în dezvoltare.
În urma memorandumului de înțelegere, acordul de administrare hotelieră (HMA) va fi semnat în decurs de 30 de zile.
Acesta este al doilea brand internațional important din domeniul ospitalității introdus în România de One United Properties împreună cu Ennismore, după anunțarea Mondrian București.