Turiștii străini sosiți în România au cheltuit mai mult. De ce anume sunt interesați

Turiștii străini sosiți în România în primul semestru al acestui an au cheltuit, în medie, 2.409 lei de persoană, cu 9,6% mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS).
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Turiștii străini sosiți în România au cheltuit mai mult. De ce anume sunt interesați

Turiștii străini sosiți în România în primul semestru al acestui an au cheltuit, în medie, 2.409 lei de persoană, cu 9,6% mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS).

În primul semestru din 2017, turiștii nerezidenți sosiți în România au cheltuit în medie 2.199 lei de persoană, scrie News.ro.

În semestrul întâi din 2018, numărul de turiști nerezidenți cazați în structurile de cazare turistică a fost de 1,27 milioane, iar cheltuielile acestora s-au ridicat în total la 3,07 miliarde lei.

VIDEO Cel puțin șapte oameni au fost răniți după ce o parte din faleza stâncoasă s-a prăbușit peste plaja Navagio din Zakynthos CITEȘTE ȘI VIDEO Cel puțin șapte oameni au fost răniți după ce o parte din faleza stâncoasă s-a prăbușit peste plaja Navagio din Zakynthos

În semestrul întâi din 2017, numărul de turiști nerezidenți cazați în structurile de cazare turistică a fost de 1,21 milioane, iar cheltuielile acestora s-au ridicat în total la 2,65 miliarde lei.

În al doilea trimestru din 2018, principalul motiv al sejurului petrecut de turiștii nerezidenți în România l-a reprezentat afacerile, participarea la congrese, conferințe, cursuri, târguri și expoziții (58,5% din numărul total de turiști nerezidenți), cheltuielile acestora reprezentând 60,1% din total.

”Cel de al doilea motiv al sejurului petrecut de nerezidenți în România l-a reprezentat călătoriile în scop particular (41,5% din numărul total de turiști nerezidenți), dintre acestea evidențiindu-se călătoriile pentru vacanțe (71,2%)”, se arată în comunicat.

Călătoriile în scop particular includ călătoriile pentru vacanțe, cumpărături, evenimente culturale și sportive, vizitarea prietenilor și rudelor, tratament medical, religie, tranzit și alte activități.

”Din totalul cheltuielilor pentru afaceri, ponderea cea mai mare o reprezintă cheltuielile pentru cazare (52,8%), fiind preferată în special cazarea cu mic dejun inclus (90,4%). Cheltuielile turiștilor nerezidenți în restaurante și baruri au fost de 17% iar cele pentru cumpărături au reprezentat 11,7%”, se arată în comunicat.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0779 -0.00020.00 %
1 USD4.3548 -0.0090-0.21 %
1 GBP5.8400 -0.0080-0.14 %
1 CHF5.4211 +0.0007+0.01 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite