Autoritățile sanitare din Europa erau vineri în alertă maximă, în timp ce un val de căldură mortal avansa pe continent, ducând la interdicții privind consumul de alcool și la anularea unor adunări de amploare în Franța, la topirea suprafețelor rutiere în Germania și la deformarea șinelor de cale ferată în Suedia, scrie Reuters.
Oamenii de știință au spus că valul de căldură, început pe 20 iunie, a fost cel mai grav înregistrat în Europa, unde clima se schimbă mai rapid decât media globală.
Temperaturile atingeau vârful în Franța și Marea Britanie, unde recordurile pentru luna iunie au fost doborâte. În Italia însă, căldura urma să se intensifice în weekend, aducând primele valori de 40 de grade Celsius ale verii.
Parisul a atins miercuri un record pentru luna iunie, de 40,9°C. Chiar dacă temperaturile urmau să scadă, autoritățile se pregăteau pentru noi victime.
„Vor exista consecințe în ceea ce privește numărul de decese suplimentare”, le-a spus jurnaliștilor ministrul francez al sănătății, Stephanie Rist.
Pe întreg continentul, obiective culturale au fost forțate să se închidă, iar agricultura a avut de suferit. În Marea Britanie, medicii au spus că vremea caniculară afecta echipamente critice, cum ar fi aparatele RMN din spitale.
Poliția din Paris le-a cerut organizatorilor de evenimente majore, inclusiv festivalului muzical Solidays, să anuleze. Organizatorii festivalului Pride au spus că îl vor reprograma. În Belgia, o reconstituire programată în acest weekend a Bătăliei de la Waterloo din 1815 — care s-a încheiat cu înfrângerea și exilul împăratului francez Napoleon Bonaparte — a fost anulată din cauza valului de căldură.
Anglia și Țările de Jos, sub cod roșu
Căldura extremă a făcut ca suprafața autostrăzii A2 din Germania să se deformeze și să crape pe mai multe benzi, joi seară. În Austria, compania națională de căi ferate a avertizat că șinele s-ar putea deforma în zilele următoare.
Nici Suedia nu a fost ferită de masa de aer fierbinte care avansează peste continent. Un tren de marfă a deraiat joi seară după ce temperaturile ridicate au deformat șinele, oprind traficul între Stockholm și Göteborg, al doilea oraș ca mărime al țării.
Met Office din Marea Britanie a prelungit pentru a treia zi o alertă roșie de caniculă, care acoperă o mare parte din sudul și estul Angliei, pentru prima dată când se întâmplă acest lucru. O temperatură de 36,9°C a însemnat că recordul britanic pentru cea mai fierbinte zi de iunie a fost doborât trei zile la rând. Sute de școli au rămas închise, iar serviciile de urgență din Londra au spus că apelurile pentru ajutor au crescut cu 50%. Un adolescent a murit după ce a intrat într-un lac din centrul Angliei, a anunțat poliția.
O alertă roșie a fost emisă pentru aproape toată Țările de Jos, iar multe școli au fost închise, în condițiile în care erau așteptate temperaturi de până la 40°C, spre disconfortul vizitatorilor.
„Blocul Omega” avansează spre Balcani
Valul de căldură, care a împins temperaturile cu până la 18°C peste media sezonieră, potrivit Reuters Climate Monitor (foto), este provocat de un tipar meteorologic cunoscut drept „bloc Omega”.
Acesta blochează o masă bombată de aer fierbinte deasupra unor regiuni pentru perioade îndelungate, cu aer mai rece la margini.
Valul actual de căldură, care a urcat din Peninsula Iberică spre Europa de Vest, va începe să se deplaseze până la finalul lunii, lovind Europa Centrală și Balcanii, a spus Organizația Meteorologică Mondială.
Altfel, autoritățile noastre au anunțat deja un val de căldură care va ajunge aici săptămâna viitoare.














