EUR 4.9148 -0.0073
USD 4.5152 -0.0314
GBP 5.5638 -0.0390
CHF 4.9264 0.0266
XAU 279.6982 1.1203
AED 1.2293 -0.0085
AUD 3.1945 0.0150
BGN 2.5129 -0.0037
BRL 0.8899 0.0013
CAD 3.3913 0.0132
CNY 0.6699 -0.0029
CZK 0.2067 0.0001
DKK 0.6607 -0.0010
EGP 0.1494 -0.0010
100 HUF 1.2604 -0.0035
INR 0.0551 -0.0004
100 JPY 3.4759 -0.0109
100 KRW 0.3673 0.0000
MDL 0.2417 0.0009
MXN 0.2401 -0.0015
NOK 0.4537 0.0025
NZD 2.9090 -0.0093
PLN 1.0439 -0.0012
RSD 0.0419 0.0000
RUB 0.0644 0.0000
SEK 0.4332 -0.0013
THB 0.1373 -0.0002
TRY 0.2400 -0.0017
UAH 0.1222 -0.0009
XDR 6.1015 -0.0286
ZAR 0.2602 0.0001
Login mobil
Live
  • ŞTIRI
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Life
    Raiffeisen Leasing se împrumută de la BCR
    Raiffeisen Leasing se împrumută de la BCR
    Operațiune surpriză la Vivre Deco: Salvgardarea companiei prin cedare de acțiuni
    Operațiune surpriză la Vivre Deco: Salvgardarea companiei prin cedare de acțiuni
    EXCLUSIV eMAG lansează IFN "HeyBlu"
    EXCLUSIV eMAG lansează IFN "HeyBlu"
    BCR, BRD și Raiffeisen Bank vor fi consultanții Primăriei Capitalei pentru o emisiune de obligațiuni de jumătate de miliard de lei. Titlurile vor fi listate la bursă
    BCR, BRD și Raiffeisen Bank vor fi consultanții Primăriei Capitalei pentru o emisiune de obligațiuni de jumătate de miliard de lei. Titlurile vor fi listate la bursă
    DOCUMENT Modificări în planul de redresare al Vivre Deco - sumele alocate creditorilor vor crește
    DOCUMENT Modificări în planul de redresare al Vivre Deco - sumele alocate creditorilor vor crește
  • MUST READ
  • POVEŞTI cu PROFIT
    • Financiar
      • Bănci
      • Asigurări
      • Piaţa de capital
    • Energie
    • Retail
    • IT&C
    • VECINI
    • Auto / Transporturi
    • Turism
    • Real Estate & Constructii
    • Agribusiness
    • Farma
    • Media & Advertising / CSR
    • Profit News TV
    • Conferintele Profit News
    Spark introduce în București un tarif administrativ special, acuzând o decizie a primăriei
    Spark introduce în București un tarif administrativ special, acuzând o decizie a primăriei
    Veniturile din turism ale Turciei au atins un nivel record
    Veniturile din turism ale Turciei au atins un nivel record
    Inflația prețurilor din supermarketurile din Marea Britanie atinge un nivel record
    Inflația prețurilor din supermarketurile din Marea Britanie atinge un nivel record
    UE studiază dacă Big Tech ar trebui să plătească o parte din costurile rețelei de telecomunicații
    UE studiază dacă Big Tech ar trebui să plătească o parte din costurile rețelei de telecomunicații
    Sursele eoliene și solare au depășit gazele în generarea de electricitate în UE
    Sursele eoliene și solare au depășit gazele în generarea de electricitate în UE
  • PERSPECTIVE
  • TAXE şi CONSULTANŢĂ
  • PROFITUL TĂU
    • Servicii financiare
    • Bursa
    • Gadget / Internet
    • Auto
    • Retail
    • Lifestyle
    • Entertainment
    • Sport
    • Utilitare
    ULTIMA ORĂ Fed majorează dobânda cu un sfert de punct procentual și crede că vor fi necesare noi creșteri
    ULTIMA ORĂ Fed majorează dobânda cu un sfert de punct procentual și crede că vor fi necesare noi creșteri
    GALERIE FOTO Samsung a prezentat seria de smartphone-uri Galaxy S23. Cât vor costa
    GALERIE FOTO Samsung a prezentat seria de smartphone-uri Galaxy S23. Cât vor costa
    Bursa românească rămâne din nou în 3 emitenți
    Bursa românească rămâne din nou în 3 emitenți
    VIDEO Simona Halep, antrenament inedit
    VIDEO Simona Halep, antrenament inedit
    CSALB a avut anul trecut cel mai mare număr de dosare încheiate cu împăcarea între clienți și creditori. Băncile au redus puternic cazurile în care refuză soluționarea amiabilă
    CSALB a avut anul trecut cel mai mare număr de dosare încheiate cu împăcarea între clienți și creditori. Băncile au redus puternic cazurile în care refuză soluționarea amiabilă
  • OPINII
  • BLOOMBERG
  1. Home
  2. INSIDER
  3. 2Performant - afaceri în creștere cu 53% în primul trimestru

2Performant - afaceri în creștere cu 53% în primul trimestru

IT&C

2Performant - afaceri în creștere cu 53% în primul trimestru

Dorin Boerescu, Președinte al Consiliului de Administrație și CEO 2Performant

Profit.ro
Profit.ro
scris 5 mai 2022

2Performant, companie de tehnologie și jucător pe piața de marketing afiliat din România, raportează o cifră de afaceri de 8,4 milioane de lei în primul trimestru din 2022, în creștere cu 53% față de aceeași perioadă a anului trecut. Rezultatul net, pierderea înregistrată, a fost mai mică decât cea estimată, 1 milion de lei față de 1,7 milioane de lei.

„După doi ani de pandemie, în care 2Performant a crescut consistent, continuăm să ne adaptăm în timp real la schimbările de context social, economic și politic. Rezultatele înregistrate în T1 2022 arată premise foarte bune pentru realizarea creșterii pe care am promis-o investitorilor noștri”, a declarat Dorin Boerescu, Președinte al Consiliului de Administrație și CEO 2Performant.

Republica Bio țintește afaceri de peste 2,5 milioane de euro anul acesta și discută cu marii retaileri și rețelele de benzinării pentru listarea produselor. Plan de investiții de 500.000 de euro în dezvoltarea business-ului CITEȘTE ȘI Republica Bio țintește afaceri de peste 2,5 milioane de euro anul acesta și discută cu marii retaileri și rețelele de benzinării pentru listarea produselor. Plan de investiții de 500.000 de euro în dezvoltarea business-ului

Veniturile din exploatare ale 2Performant Network au crescut cu 56% în primul trimestrul al anului 2022 comparativ cu T1 2021, ajungând la 9,1 milioane de lei. Creșterea a fost determinată de o majorare cu 53% a cifrei de afaceri, care a ajuns la 8,4 milioane de lei. Venitul din producția de active fixe corporale și necorporale s-a dublat, ajungând la 711 mii de lei. Această creștere este un rezultat al valorificării salariilor echipei de dezvoltare și reflectă investițiile continue în platforma 2Performant.com.

În ceea ce privește cifra de afaceri împărțită pe tip de produs, marketingul afiliat a contribuit aproape în totalitate la această cifră. Produsul a crescut cu 52% ajungând la 8,3 milioane de lei, pe fondul unei creșteri cu 36% a utilizatorilor unici din platformă. Produsul de influencer marketing a crescut cu 246% în T1 2022 comparativ cu T1 2021, realizând venituri de 54 mii de lei. Veniturile din exploatare (venituri minus comisioanele datorate afiliaților) au crescut cu 38%, ajungând la 2,1 milioane de lei în T1 2022 față de 1,5 milioane de lei în T1 2021.

„În prezent, 2Performant are o structură organizațională compactă care ne oferă flexibilitate și agilitate pentru a acționa rapid. Am renunțat la cele 2 unități organizaționale și ne-am revizuit bugetul pentru anul în curs pe baza noii strategii. Prin urmare, în acest an ne propunem rezultate semnificativ mai bune decât cele din memorandumul de la listarea companiei – atât din punct de vedere al cifrei de afaceri – creștere de 35% - cât și al trecerii pe profit a companiei cu un an mai devreme decât ne planificasem la final de 2020. Acest lucru se datorează atât evoluției bune a companiei din ultimul an, cât și schimbărilor din mediul de business care favorizează dezvoltarea jucătorilor din Noua Economie,” a adăugat Dorin Boerescu.

2Peformant se așteaptă ca odată cu noua structură a echipei să surprindă tendințele pieței și feedback-ul utilizatorilor de pe piața europeană de marketing afiliat, care a depășit 2 miliarde de euro și este principala oportunitate de creștere pentru companie în următorii ani. Potențialul de dezvoltare este vizibil pentru companie și din perspectiva încasărilor. În primul trimestru al acestui an, încasările de la clienții din România ai 2Performant au crescut cu 49%, în timp ce încasările de la clienții externi s-au majorat cu 78%.

Această creștere este determinată de investițiile și optimizările în platformă și în procesele interne efectuate în 2021 și T1 2022, care vor continua și în perioada următoare. În plus, noul sistem de atribuire Big Bear al platformei 2Performant asupra căruia compania s-a concentrat în 2021 și pe care va continua să o dezvolte și în acest an, a început deja să producă rezultate și va contribui din ce în ce mai mult la rezultatele financiare din anii următori.

La nivel de rezultate generate de utilizatori, în T1 2022 2Performant a înregistrat 11.926 de utilizatori unici în cadrul platformei proprii, o creștere cu 36% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Cei aproape 12.000 de utilizatori au trimis 20,8 milioane de click-uri către magazinele online din 2Performant, care s-au concretizat într-un număr total de 408.000 de vânzări online, a căror valoare s-a ridicat la 20,6 milioane de euro, excluzând TVA și au generat comisioane de 1,38 milioane de euro, în creștere cu 52% față de primul trimestru din 2021.

viewscnt
Afla mai multe despre
2performant
dorin boerescu

Poţi citi în continuare

  • Microsoft Edge a devenit al doilea cel mai folosit browser web
    Microsoft Edge a devenit al doilea cel mai folosit browser web 5 mai 2022
  • Samsung a dezvoltat o nouă versiune a mediului de stocare UFS pentru dispozitive mobile
    Samsung a dezvoltat o nouă versiune a mediului de stocare UFS pentru dispozitive mobile 5 mai 2022
Urmărește poveștile cu profit pe:
PROFIT TV - live și program

EVENIMENTE PROFIT.ro

Premiul CFA România pentru cea mai bună acoperire mediatică a economiei

Ultimele ştiri

  • Spark introduce în București un tarif administrativ special, acuzând o decizie a primăriei ieri, 23:06
  • Veniturile din turism ale Turciei au atins un nivel record ieri, 23:00
  • Inflația prețurilor din supermarketurile din Marea Britanie atinge un nivel record ieri, 22:40
  • UE studiază dacă Big Tech ar trebui să plătească o parte din costurile rețelei de telecomunicații ieri, 22:23
  • vezi toate ştirile

Newsletter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la

Curs BNR

1 EUR4.9148 -0.0073-0.15 %
1 USD4.5152 -0.0314-0.69 %
1 GBP5.5638 -0.0390-0.70 %
1 CHF4.9264 +0.0266+0.54 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Refinantare credit

Calculatorul estimeaza economia de costuri care se poate obtine prin refinantarea unui credit.

INFORMATII DESPRE CREDITUL ACTUAL

%
luni
%

INFORMATII DESPRE NOUL CREDIT

%
%
%
luni
 

Poti consulta si restul calculatoarelor aici

DISCLAIMER:
Acest calculator este informativ si simuleaza conditiile pentru creditare, pentru o oferta finala va rugam sa contactati banca dumneavoastra.

 

 

IT&C

GALERIE FOTO Samsung a prezentat seria de smartphone-uri Galaxy S23. Cât vor costa
GALERIE FOTO Samsung a prezentat seria de smartphone-uri Galaxy S23. Cât vor costa
  • Administrația Biden a oprit aprobarea licențelor necesare companiilor americane pentru exportul de produse către Huawei
    Administrația Biden a oprit aprobarea licențelor necesare companiilor americane pentru exportul de produse către Huawei
  • Fondatorii Instagram se întorc cu o nouă aplicație
    Fondatorii Instagram se întorc cu o nouă aplicație
mai multe
  • Intel taie din salarii
    Intel taie din salarii
  • ChatGPT poate „ucide” Google în doi ani, crede creatorul Gmail
    ChatGPT poate „ucide” Google în doi ani, crede creatorul Gmail
  • Contact
  • Publicitate
  • Despre noi
  • About cookies

The Social Responsibility of Business is to Increase Its Profits.

Milton Friedman

© 2023 Profit.ro. Toate drepturile rezervate.

Dezvoltat de 1616.ro