Anglia traversează cea mai secetoasă primăvară din 1956

Perspective   
Anglia traversează cea mai secetoasă primăvară din 1956

Anglia traversează cea mai secetoasă primăvară din ultimii 69 de ani, a anunțat Agenția britanică pentru mediu, stârnind temeri cu privire la o posibilă secetă în lunile următoare, informează AFP.

'Perioada februarie-aprilie a fost cea mai uscată din 1956', a indicat un raport al agenției guvernamentale dat publicității marți. Astfel, aprilie este 'a treia lună consecutivă' cu precipitații sub media obișnuită, scrie Agerpres.

Urmărește-ne și pe Google News
FOTO Șucu s-a dus cu Concordia la Ilie Bolojan. A primit Ordinul în grad de Cavaler, dar a lansat și un avertisment CITEȘTE ȘI FOTO Șucu s-a dus cu Concordia la Ilie Bolojan. A primit Ordinul în grad de Cavaler, dar a lansat și un avertisment

În unele regiuni, precum nord-estul și nord-vestul Angliei, primele patru luni ale anului au fost cele mai secetoase din 1929.

Și începutul lunii mai a fost marcat de precipitații extrem de reduse.

Agenția pentru mediu a convocat săptămâna trecută grupul său de lucru privind seceta.

Potrivit lui Richard Thompson, director adjunct pentru resurse de apă, schimbările climatice 'vor duce la mai multe secete în timpul verii în deceniile ce vor urma'.

'Ultimii doi ani au fost printre cei mai ploioși înregistrați vreodată în Anglia, dar condițiile mai uscate din prima parte a acestui an fac posibilă o secetă', a adăugat el.

Din cauza acestui început de an deosebit de secetos, companiile de apă 'au transferat rezerve de apă între regiuni pentru a ajuta cele mai uscate zone', a declarat miercuri pentru AFP un purtător de cuvânt al Water UK, organizația care reprezintă furnizorii de apă.

Fenomenele meteorologice extreme au devenit tot mai frecvente în Regatul Unit în ultimii ani din cauza schimbărilor climatice.

Cancelarul Merz promite că Germania va redeveni o locomotivă economică și va avea cea mai puternică armată în Europa CITEȘTE ȘI Cancelarul Merz promite că Germania va redeveni o locomotivă economică și va avea cea mai puternică armată în Europa

Din anii 1980 Europa s-a încălzit de două ori mai repede decât media globală, fiind continentul cu cea mai rapidă încălzire de pe planetă.

În iulie 2022, temperaturile au depășit pentru prima dată 40 de grade Celsius în Regatul Unit.

Mai recent, 1 mai a fost marcat de un nou record de temperatură: mercurul din termometre a urcat până la 29,3 grade Celsius la Londra, după o lună aprilie care a fost cea mai însorită de la debutul măsurătorilor meteorologice în această țară, potrivit serviciului național de meteorologie

viewscnt
Afla mai multe despre
anglia
seceta