

Franck Neel, membru Directoratul OMV Petrom, responsabil cu activitatea de Gaze și Energie, avertizează la Profit Energy.forum că România nu este departe de riscul unui blackout. Semnalează că exportul de energie ieftină și importul de energie scumpă arată dezechilibrele structurale din sistemul energetic românesc.
Conform unui studiu realizat de EY-Parthenon, Philip Morris International a contribuit cu aproximativ 290 miliarde de euro la economia Uniunii Europene în perioada 2019–2023.
Intervențiile în piața energiei din partea statului duc la prețuri "obișnuite" false. Furnizorii mari au sume importante de recuperat de la bugetul de stat, iar acestea se simt, în final, în prețul către consumatorul final, semnalează Ionuț Dună, Directorul general al PPC Energie, la Profit Energy Forum.
China se luptă cu SUA pentru câștigarea pieței de export de energie.
Abonanații HBO Max din România vor plăti mai mult, chiar începând cu următoarea factură.
Comunicarea din sectorul public în ce privește sectorul energetic este afectată de un număr foarte mare de mesaje apocaliptice, care anunță blackout-uri iminente, facturi triplate și cel mai mare preț la energie electrică din lume, iar acestea decredibilizează comunicarea tehnică din partea instituției și a industriei, a atras atenția George Niculescu, Președinte, Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) la Profit Energy Forum. "Marțienii pot și ei veni într-un viitor apropiat, dar nu știu cine o să fie primii, blackout-uri sau extraterestri."
Cursul valutar oficial, de referință, anunțat luni de BNR, a ajuns la 5,0886 lei, de la 5,0889 lei, înregistrat vineri.
Hidroelectrica trece printr-un an hidrologic complicat, comparabil cu 2015, în care compania intra în insolvență, însă lucrurile stau diferit azi, datorită liberalizării pieței de energie, care a adus prețuri sustenabile, față de cele reglementate care aduseseră compania în stare să nu mai funcționeze, spune Bogdan Nicolae Badea, CEO Hidroelectrica, la Profit Energy.forum - Energia României Ediția a IX-a.
Vânzările cu amănuntul au crescut ușor în zona euro și au rămas stabile în Uniunea Europeană în luna august.
Exim Banca Românească lansează o campanie promoțională dedicată studenților cu vârsta cuprinsă între 18 și 26 de ani, prin care oferă zero comisioane pe viață celor care optează, până la 31 decembrie 2025, pentru Pachetul de cont curent Dinamic.
În această țară, nimeni nu poate porni căldura mai devreme decât prevede legea.
Oamenii au început să stea mai puțin pe Facebook și alte platforme de socializare în ultimii ani, o tendință care ar trebui să creeze îngrijorare în rândul unor companii precum Meta.
Moemax, parte a Grupului XXXLutz, a semnat un contract de închiriere pentru o unitate logistică de 5.300 metri pătrați în CTPark Bucharest South.
Ministerul Energiei poate plăti, după ce primește avizul ANRE, 1,8 miliarde lei furnizorilor pentru compensarea prețurilor reglementate, a anunțat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la Profit Energy.forum, ediția a IX-a.
Compania italiană a reluat activitățile de foraj de explorare a petrolului într-o zonă offshore situată la nord-vest de Libia.
Compania Municipală Termoenergetica București anunță că procesul de furnizare a agentului termic pentru încălzire începe conform graficului.
Decizia administrației Trump de a suspenda proiecte de energie eoliană offshore, deja autorizate, este ”extrem de dăunătoare” pentru investiții.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro