Energia electrică s-a scumpit cu 72,3% în ultimele 12 luni

Energia electrică (preț kWH) s-a scumpit cel mai mult în octombrie, cu 72,3% în ritm anual, dar cu un preț în scădere cu 0,27% față de luna precedentă, urmată de fructele proaspete, cu 22,74% în ritm anual, și de cacao și cafea, cu o creștere anualizată de 20,77%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Energia electrică s-a scumpit cu 72,3% în ultimele 12 luni

În categoria mărfurilor alimentare, au mai fost consemnate creșteri de preț importante la cafea, de 19,25%, la fructe și conserve din fructe, cu un plus de 14,96% în octombrie 2025 față de octombrie 2024.

O nou scumpire a carburanților, a benzinei de această dată. Prețul motorinei a sărit de 8 lei la OMV, MOL și Rompetrol CITEȘTE ȘI O nou scumpire a carburanților, a benzinei de această dată. Prețul motorinei a sărit de 8 lei la OMV, MOL și Rompetrol

Scăderi de preț au fost înregistrate, de la an la an, la cartofi, cu 9,32%, și la alte legume și conserve de legume, cu 3,7%, scrie Agerpres.

De la lună la lună, în octombrie cel mai mult s-au scumpit cafeaua, cu 2,28%, și cartofii, cu 2,26%. Ieftiniri s-au consemnat la citrice și alte fructe meridionale, de 1,6%, dar și la fasole boabe și alte leguminoase, de 0,9%.

În ceea ce privește mărfurile nealimentare, în topul scumpirilor se află, alături de energia electrică, energia termică – plus 17,7% și cărțile, ziarele și revistele – cu 10,11%. Nu au fost înregistrate scăderi de preț în ritm anual.

Față de luna anterioară, cel mai mult s-a scumpit energia termică, cu 6,26%, și gazele, cu 4,28%. Există și două ieftiniri, la combustibili, de 0,7%, și la energia electrică, de 0,27%.

La servicii, majorări semnificative de preț au consemnat transportul pe calea ferată, care s-a scumpit cu 18,59% în ultimul an, serviciile de igienă și cosmetică, cu 18,54%, și alte servicii cu caracter industrial, cu 16,91%. Prețuri mai mici au fost înregistrate în transportul aerian, cu o scădere de 11,99%, și serviciile de telefonie, cu 0,03%.

Compania de servicii media Full Season, cu care grupul MBS vrea să se extindă în Europa, a intrat în România CONFIRMARE CITEȘTE ȘI Compania de servicii media Full Season, cu care grupul MBS vrea să se extindă în Europa, a intrat în România CONFIRMARE

De la lună la lună, în octombrie, scumpiri s-au consemnat la abonamentele de televiziune, care s-au majorat cu 2,19%, chirii și la reparații auto, electronice și lucrări foto, în urcare cu câte 1,26%.

În schimb, serviciile de transport aerian s-au ieftinit cu 20,83%, precum și cele de transport interurban, cu 0,88%.

Rata anuală a inflației a fost, în luna octombrie 2025, 9,76%, în condițiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 10,96%, serviciile cu 10,52% iar mărfurile alimentare cu 7,57%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, publicate miercuri. În septembrie, rata anuală a inflației a fost 9,88%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0846 +0.00010.00 %
1 USD4.3948 +0.0014+0.03 %
1 GBP5.7681 -0.0045-0.08 %
1 CHF5.4972 +0.0200+0.37 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite