Marele avantaj competitiv al Digi Communications (DIGI), față de alte societăți de profil din Europa, este acela că operează totul intern, a afirmat CEO-ul Serghei Bulgac în cadrul evenimentului urmărit de Profit.ro.
Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider
Nu este vorba numai despre gestionarea propriu-zisă a rețelei, dar și de operațiunile de call-center, de preluarea solicităților clienților.
Este un model mai rapid, mai robust, mai apropiat de consumatori, este argumentul investițional oferit de conducerea Digi.
Compania se detașează competitiv și prin promovarea de pachete simple, strategie începută încă de acum 10 ani în România. Este vorba de comunicări nelimitate, fără restricții pe voce, pachete mari de date mobile și servicii de cablu care să ți le permiți ușor din punct de vedere financiar.
Practic, sunt puține costuri atașate pe care clienții să nu le înțeleagă și aceasta se traduce prin încredere, spune șeful executiv Bulgac.
Un argument investițional adus în discuție de multe ori de jucători din piața de capital românească în discuții cu Profit.ro este că Digi poate să-și crească business-ul numai din creșteri de prețuri care nici măcar nu ar fi resimțite de consumatori.
Este ceva care nu este adus în fața instituționalilor în perspectiva listării secundare a operațiunilor din Spania. Dimpotrivă, Bulgac a declarat expres că nu vor să ridice prețurile.
El a completat că marjele de profit sunt sănătoase, vor continua să se amelioreze și România este un „motor de cash”, care poate ajuta și investițiile din celelalte țări.
Conducerea Digi încurajează colegii din Spania, Portugalia și Belgia să facă la fel – promovând modelul cu pachete simple, servicii nelimitate și gestionarea internă a solicitărilor clienților – cu așteptări ca business-ul să aică aceeași dinamică.
Digi și-a reafirmat foaia de parcurs în Spania cu un anunț dublu: lansarea unei majorări de capital de până la 200 de milioane euro înainte de eventualul său IPO și respingerea oricărei oferte de achiziție de către Telefónica.
Operațiunea include o majorare de capital între 150 și 200 de milioane de euro prin emiterea de noi acțiuni. Aceste resurse vor fi utilizate în întregime pentru a finanța planurile ambițioase de creștere ale Digi España.
Pentru a asigura succesul lansării sale bursiere, Digi are un sindicat bancar de top, format din Barclays, Santander și UBS, care vor acționa drept coordonatori globali ai operațiunii, cu sprijinul Rothschild. La un al doilea nivel vor supraveghea entități precum BNP Paribas și Citi.
Prețul vehiculat este de aproximativ 3.8 miliarde de euro, iar aici sunt incluse datoriile de peste 1.8 miliarde de euro și o primă de 20% față de capitalizarea de piață.
Prin această achiziție, Telefónica și-ar consolida poziția în Spania, țară unde DIGI crează deja probleme la nivel de costuri pentru concurență, dar ar obține și acces la patru noi piețe, unele aflate pe lista scurtă în strategia de expansiune a companiei.
Telefónica este liderul pieței telecom din Spania, urmată de MasOrange, Vodafone și Digi.
Conducerea Digi a explicat însă acum la Madrid că respinge orice idee de vânzare și că fereastra planificată pentru debutul pe piața bursieră este cuprinsă între sfârșitul lunii aprilie și sfârșitul lunii mai.
În plus, conducerea nu exclude o tranșă pentru investitorii de retail.
Bulgac a fost clar pe tema unei tranzacții cu Telefónica.: „Nu există niciun motiv pentru a vinde”.
Digi se așteaptă să depășească un miliard de euro din veniturile din Spania la sfârșitul acestui an, după ce a ajuns la 929 de milioane de euro în 2025.
Pentru a susține acest ritm, a anunțat o investiție de 400 de milioane de euro pentru 2026. În plus, compania intenționează să aloce 850 de milioane de euro pentru creștere între 2027 și 2029.
Obiectivul pe termen lung este de a ajunge la 21 de milioane de gospodării cu rețeaua sa de fibră oprtică până în 2030 și de a implementa până la 10.000 de antene de telefonie mobilă până în 2033.
Compania deține astăzi o cotă de piață de 13% în fibră optică și de 12% în telefonia mobilă, ceea ce reprezintă o creștere de 2,7 p.p., respectiv 1,8 p.p., în 2025.
Tot în 2025 a obținut o cifră istorică la liniile mobile și de fibră, înregistrând o creștere de 1,4 milioane de linii mobile și ajungând la 7,3 milioane de linii, la care se adaugă 2,6 milioane de clienți de fibră optică, o creștere netă de 0,63 milioane.
Forța de vânzări angajată direct a DIGI Spania este formată din peste 2.400 de vânzători, peste 200 de oficii și peste 75 de magazine deținute de companie, reprezentând 85% din vânzările companiei în termeni de tranzacții.
În 2025 a obținut venituri de 929 de milioane de euro, cu 19% mai mult decât în anul precedent.
Digi s-a prezentat astfel investitorilor drept operatorul cu cea mai rapidă creștere din Spania în ultimele 16 trimestre inclusiv în ceea ce privește veniturile
Câștigându-și notorietatea și clientela în România sub denumiree RCS&RDS, compania s-a listat la Bursa de Valori București în anul 2017 printr-o entitate oldandeză, Digi Communcations. Deși multă vreme „capcană de valoare”, în care titlurile nu au depășit decât episodic prețul de 40,00 lei/acțiune al ofertei publice primare, acestea s-au înscris pe un trend ascendent puternic la jumătatea acestui deceniu.
Mișcarea a devenit parabolică la cumpăna anilor 2025-2026, în contextul în care piața a primit favorabil informațiile cu privire la intenția listării operațiunilor din Spania.
Creșterea este de aproximativ 250% față de prețul ofertei de listare și la ultima cotație de închidere, de 137,00 lei/acțiune, capitalizarea bursieră a Digi se ridică la 13,70 miliarde lei (2,68 miliarde euro).
Compania românească a găsit cheia succesului cu tarife extrem de simple și prețuri finale fără taxe ascunse. În timp ce concurenții săi au majorat prețurile la începutul anului, Digi le-a menținut neschimbate, profitând de o oportunitate de aur, notează publicația spaniolă într-un articol separat.
Digi începe să amenințe Vodafone, aflat în prezent pe locul trei după numărul de utilizatori.
În ianuarie, Digi a adăugat peste 127.000 de numere portate din alte rețele, în creștere cu 15,5% față de aceeași lună a anului trecut, marcând cel mai bun început de an la acest capitol de la intrarea sa în Spania, în 2008.
Portabilitatea netă este, de asemenea, favorabilă: Digi a câștigat peste 74.900 de clienți în prima lună a anului 2026, dintre care aproape 56.600 linii mobile, conform publicației spaniole.
Între timp, cum a relatat Profit.ro, Digi continuă pregătirile pentru listarea subsidiarei din Spania la bursă, vizând atragerea unei sume de până la 600 de milioane de euro din vânzarea unui pachet minoritar de acțiuni.
Băncile care gestionează IPO-ul Digi Spania s-au întâlnit de două ori cu potențiali investitori, aceștia reacționând favorabil la propunerea de ofertă și evaluând afacerea la aproximativ 2 miliarde de euro, excluzând datoriile.



















