Google și Apple impulsionează megacapitalizările companiilor tehnologice la 21.000 de miliarde dolari

Giganții tehnologici americani au încheiat o săptămână spectaculoasă pe bursă, adăugând împreună 420 de miliarde de dolari la capitalizarea lor de piață și ridicând valoarea totală a celor opt companii din clubul ”trilionarelor” la 21.000 de miliarde dolari, transmite CNBC, citat de News.ro.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Google și Apple impulsionează megacapitalizările companiilor tehnologice la 21.000 de miliarde dolari

Giganții tehnologici americani au încheiat o săptămână spectaculoasă pe bursă, adăugând împreună 420 de miliarde de dolari la capitalizarea lor de piață și ridicând valoarea totală a celor opt companii din clubul ”trilionarelor” la 21.000 de miliarde dolari, transmite CNBC, citat de News.ro.

Alphabet a condus creșterile, acțiunile sale urcând peste 10% după ce un judecător federal a decis că Google nu va fi obligată să vândă browserul Chrome, ci doar să-și partajeze datele de căutare cu rivalii.

Zeci de operatori poștali și-au suspendat serviciile către SUA CITEȘTE ȘI Zeci de operatori poștali și-au suspendat serviciile către SUA

Decizia a eliminat ”un nor negru” care plana și asupra Apple, permițând celor două companii să continue parteneriatul prin care Google plătește miliarde anual pentru a fi motorul de căutare implicit pe iPhone.

Analiștii cred că hotărârea pavează calea pentru o colaborare extinsă în domeniul inteligenței artificiale, prin modelele Gemini.

Broadcom a urcat cu 13% la bursă după ce a anunțat un contract de 10 miliarde dolari cu un nou client, despre care presa internațională a scris că ar fi OpenAI. Cu această performanță, producătorul de cipuri a intrat în clubul companiilor cu o valoare de peste 1.000 de miliarde dolari.

De astăzi - Reguli noi cu amenzi pentru șoferii, inclusiv români, care depășesc viteza în Bulgaria CITEȘTE ȘI De astăzi - Reguli noi cu amenzi pentru șoferii, inclusiv români, care depășesc viteza în Bulgaria

În contrast, Nvidia a pierdut peste 4% în ultima săptămână, marcând a patra scădere consecutivă, iar Microsoft a bifat a cincea săptămână de declin. Cu toate acestea, Nvidia rămâne cea mai valoroasă companie listată din lume, cu o capitalizare de peste 4.000 de miliarde dolari.

Tesla, afectată de concurența din China și de gama îmbătrânită de vehicule electrice, a câștigat totuși 5% după ce a propus un nou plan de compensații pentru Elon Musk, care ar putea ajunge la aproape 1.000 de miliarde dolari, condiționat de dublarea valorii companiei la 2.000 de miliarde.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0787 +0.0015+0.03 %
1 USD4.3463 -0.0148-0.34 %
1 GBP5.8571 -0.0040-0.07 %
1 CHF5.4106 -0.0059-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite