Prosus antrenează propriul sistem AI pe eMAG și OLX. “Este un nou sistem de operare pentru e-comerț.”

Prosus antrenează pe platformele eMAG și OLX un nou sistem de inteligență artificială agentică pentru comerțul electronic, dezvoltat de companie pentru a îmbunătăți experiența consumatorilor legată de căutările și recomandările de produse.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Prosus antrenează propriul sistem AI pe eMAG și OLX. “Este un nou sistem de operare pentru e-comerț.”

Acționarul majoritar al eMAG a dezvăluit propriul Model Comercial Larg (LCM), un sistem de inteligență artificială agentică menit să înlocuiască motoarele tradiționale de căutare și recomandare, despre care spune că reprezintă un nou sistem de operare pentru comerțul electronic.  

Sistemul a fost dezvoltat inițial cu iFood, cea mai mare platformă de livrare de alimente din America Latină, aflată în portofoliul Prosus, iar în prezent este antrenat și pe alte platforme din cadrul grupului, printre care eMAG, OLX și Despegar.

“LCM este pentru comerțul electronic ceea ce este un cumpărător personal pentru un magazin universal - doar că nu costă nimic în plus pentru consumatori, rămâne cu tine în timp și se îmbunătățește de fiecare dată când îl folosești. Este un sistem de operare complet nou pentru comerțul electronic”, spune Fabricio Bloisi, directorul general al Prosus.

Gucci, Chloé și Loewe - amendate cu 157 milioane de euro pentru fixarea prețurilor de revânzare CITEȘTE ȘI Gucci, Chloé și Loewe - amendate cu 157 milioane de euro pentru fixarea prețurilor de revânzare

Potrivit acestuia, sistemul AI va fi implementat în rețeaua de companii a grupului.

“Proprietarii restaurantelor ne-au sunat să mulțumească companiei iFood pentru că notificările li s-au părut atât de personale și umane - unele notificări chiar au devenit virale”, a declarat Zülküf Genç, director de inteligență artificială la Prosus, care conduce echipa LCM.

Sistemul AI a fost antrenat folosind “baza de date globală unică” a tranzacțiilor comerciale a Prosus, învățând continuu de la peste 500 de milioane de utilizatori și peste 10 trilioane de token-uri de date.

Prosus spune că sistemul este de 60 de ori mai ieftin de utilizat decât cele mai bune modele de inteligență artificială cu performanțe mai mari în sarcinile de comerț electronic lansate până în prezent.

FOTO PepsiCo lansează o nouă investiție în România. „Ne mândrim cu cea mai automatizată linie din Europa.\ CITEȘTE ȘI FOTO PepsiCo lansează o nouă investiție în România. „Ne mândrim cu cea mai automatizată linie din Europa."

“De asemenea, transformă experiența consumatorului dintr-o experiență manuală, bazată pe liste, într-un sistem inteligent, hiperpersonalizat, care înțelege intenția consumatorului, cum ar fi «Vreau ceva special la cină, pentru a sărbători cu prietenii»”, mai arată compania.

Prosus, cu sediul în Amsterdam, este acționarul majoritar al eMAG, cu o participație de aproximativ 81,1%, restul acțiunilor fiind deținute de omul de afaceri Iulian Stanciu. Compania olandeză este controlată de grupul sud-african Naspers.

Lista companiilor din portofoliul Prosus mai include, printre altele, OLX, Avito, PayU, letgo, Swiggy, iFood, Codecademy, Udemy și MakeMyTrip.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0879 -0.0024-0.05 %
1 USD4.4034 +0.0129+0.29 %
1 GBP5.8418 -0.0142-0.24 %
1 CHF5.4759 +0.0095+0.17 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite