Orbán - șocat și amuzat că a primit o cerere UE de bani pentru Ucraina: Ca și cum ai încerca să vindeci un alcoolic de băutură trimițându-i încă o ladă de vodcă!

Premierul ungar Viktor Orban s-a declarat șocat, dar și amuzat de faptul că și el a primit din partea președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, o scrisoare în care statelor membre le sunt cerute fonduri suplimentare pentru Ucraina.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Orbán - șocat și amuzat că a primit o cerere UE de bani pentru Ucraina: Ca și cum ai încerca să vindeci un alcoolic de băutură trimițându-i încă o ladă de vodcă!

„Noi nu ne vom arunca banii pe apa sâmbetei”, spune Orban.

„Eu încerc să-mi stăpânesc primele mele instincte, astfel încât să pot scrie o scrisoare (de răspuns, n.red.) politicoasă, întrucât este cu adevărat șocant faptul că, în timp ce a ieșit la lumină că mafia de război din Ucraina fură banii europenilor – numai Dumnezeu știe exact unde sunt -, în loc să dispună un audit sau să suspende noi plăți, președinta Comisiei sugerează să trimitem încă și mai mulți bani”, mai spune Orban.

VIRAL Primul robot AI al Rusiei a căzut în cap după 15 secunde, cortina - trasă rapid VIDEO CITEȘTE ȘI VIRAL Primul robot AI al Rusiei a căzut în cap după 15 secunde, cortina - trasă rapid VIDEO

Aceasta „este ca și cum ai încerca să vindeci un alcoolic de băutură trimițându-i încă o ladă de vodcă”, adaugă premierul ungar.

De când Rusia a lansat invazia în Ucraina în februarie 2022, Uniunea Europeană a oferit Kievului ajutoare financiare, militare și umanitare care însumează până la ora actuală aproximativ 178 de miliarde de euro.

Ursula von der Leyen a anunțat joia trecută în Parlamentul European că UE a eliberat o nouă tranșă de ajutor financiar pentru Ucraina, în valoare de circa șase miliarde de euro.

Bătaie pe locurile de muncă de la compania care va înlocui CFR Marfă CITEȘTE ȘI Bătaie pe locurile de muncă de la compania care va înlocui CFR Marfă

Viktor Orbán a declarat recent că Ucraina „nu are nicio șansă” să câștige în fața invaziei rusești în curs, iar sprijinul financiar continuu al UE pentru această țară este „pur și simplu o nebunie”, potrivit Politico.

Comentariile lui Orbán vin în contextul în care speranțele pentru un armistițiu în viitorul apropiat se estompează, iar Europa se străduiește să consolideze finanțele Kievului înainte de criza bugetară de anul viitor.

Într-un interviu acordat directorului general al grupului media german Axel Springer, proprietarul POLITICO, Orbán a declarat că sprijinul financiar acordat Ucrainei „ucide” UE „din punct de vedere economic și financiar” și că este „pur și simplu o nebunie”.

Cum pornești modul Nu deranja la volan și ce filtrează pe CarPlay CITEȘTE ȘI Cum pornești modul Nu deranja la volan și ce filtrează pe CarPlay

Ungaria a blocat anterior prelungirea sancțiunilor UE împotriva Rusiei și sprijinul financiar pentru Ucraina și a făcut lobby pentru o scutire de la sancțiunile petroliere impuse de SUA Moscovei.

„Am cheltuit deja 185 de miliarde de euro și... intenția noastră este să cheltuim și mai mult. Așadar, finanțăm o țară care nu are nicio șansă să câștige războiul”, a declarat Orbán.

Negocieri pentru pace

Orbán a acuzat liderii UE că prelungesc intenționat conflictul din Ucraina în speranța obținerii unei poziții mai bune în negocierile pentru un acord de pace.

„Ei ar dori să continue războiul”, a spus Orbán. „Ei cred... că trebuie să continuăm războiul pentru a sprijini mai mult Ucraina” – o poziție pe care premierul a calificat-o drept „greșită, total greșită”.

„Situația și momentul sunt mai favorabile rușilor decât nouă. Nu continuați; opriți-vă cât mai repede posibil”, a spus Orbán.

În ceea ce privește negocierile pentru pace, Orbán a declarat că se așteaptă la „un acord între ruși și americani cu privire la război și alte probleme, comerț, comerț mondial, energie și alte aspecte”.

El a mai spus că europenii ar trebui să „deschidă un canal de comunicare independent cu Rusia”.

Bulgaria preia controlul asupra activelor Lukoil; Rusia denunță o expropriere CITEȘTE ȘI Bulgaria preia controlul asupra activelor Lukoil; Rusia denunță o expropriere

„Să lăsăm americanii să negocieze cu rușii, iar apoi europenii ar trebui să negocieze și ei cu rușii și să vedem dacă putem unifica poziția americanilor și a europenilor”, a spus Orbán.

Luna trecută, Statele Unite au decis să sancționeze giganții energetici ruși Lukoil și Rosneft și au anulat summitul planificat între președintele american Donald Trump și președintele rus Vladimir Putin la Budapesta.

Ungaria a afirmat că a obținut o scutire pe termen nelimitat de la sancțiunile SUA privind importurile de petrol și gaze din Rusia, după ce Orbán s-a întâlnit cu Trump la Casa Albă mai devreme în această lună. Însă administrația SUA susține că scutirea este valabilă doar pentru un an.

În interviu, Orbán a declarat că scutirea convenită va fi valabilă atât timp cât el va fi în funcție. Alegerile naționale sunt prevăzute pentru luna aprilie a anului viitor.

Garanții de securitate

Europa ar trebui să abordeze problema Ucrainei „în funcție de interesul european”, a declarat Orbán, adăugând că „nu îl interesează” dacă Moscova câștigă sau pierde.

Orbán a declarat că este „interesat de viitorul cetățenilor europeni, printre care și viitorul maghiarilor”, precum și de „un nou sistem de securitate”.

Un acord de securitate postbelic pentru Ucraina ar trebui să includă „un acord de pace care să stabilizeze frontierele, indiferent dacă sunt recunoscute internațional sau nu” și „cu siguranță un fel de zonă demilitarizată”, a spus Orbán.

Consiliul Concurenței semnalează ce se întâmplă în magazine - tot mai multe produse marcă proprie în România CITEȘTE ȘI Consiliul Concurenței semnalează ce se întâmplă în magazine - tot mai multe produse marcă proprie în România

Dacă nu se va întâmpla un „miracol”, Rusia va continua să ocupe teritoriul ucrainean din estul Donețkului după război, a afirmat Orbán. „Aceasta este realitatea, fie că vă place sau nu”, a subliniat el.

Dar el a temperat temerile privind posibilitatea ca Rusia, încurajată de succesul său, să atace o altă țară europeană sau membră a NATO. „Cred că este ridicol să spunem că rușii vor ataca Uniunea Europeană sau NATO, pur și simplu pentru că nu sunt suficient de puternici. Noi suntem mult mai puternici”, a afirmat el.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0859 +0.0015+0.03 %
1 USD4.3906 +0.0081+0.18 %
1 GBP5.7722 +0.0043+0.07 %
1 CHF5.5084 -0.0031-0.06 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite