O echipă de avocați ungari de la Bruxelles caută modalități de a contesta decizia UE de a utiliza veniturile provenite din activele rusești înghețate prin eludarea opoziției Budapestei, a anunțat ministrul de externe al Ungariei, Peter Szijjarto, potrivit The Guardian.
Anterior, șeful politicii externe a UE, Josep Borrell, a declarat că blocul celor 27 de state membre a găsit o modalitate de a utiliza veniturile din activele rusești înghețate pentru a cumpăra arme pentru Ucraina, în ciuda opoziției Ungariei, arată G4Media.ro.

21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
Guvernele UE au convenit în luna mai să utilizeze profiturile din activele înghețate în interiorul blocului pentru a ajuta Ucraina, 90% din fonduri fiind alocate pentru ajutor militar. Dar, potrivit diplomaților, Ungaria a întârziat aprobarea măsurilor juridice necesare.
Moscova a calificat eforturile Occidentului de a utiliza banii proveniți din activele rusești înghețate drept un furt.