”În contextul digitalizării, o persoană, când se va naște, va primi un cod personal de sănătate care este diferit de CNP. Pentru că CNP-ul fiecare și-l aruncă pe unde vrea, pe la orice bancă l-a vrut, codul personal de sănătate va reprezenta practic dosarul lui medical. Orice informație referitoare la persoana respectivă, din momentul în care se născut și până nu mai e pe Terra, va fi înregistrată acolo”, a anunțat Streinu-Cercel la Profit Health.forum.
Evenimentul, transmis în direct atât pe toate platformele Profit.ro, cât și la postul de televiziune Prima News, este organizat cu sprijinul Asociației Producătorilor de Medicamente Generice din România (APMGR), Auchan, Bristol Myers Squibb, Novartis, Regina Maria, Salt Bank, UCB Pharma

Potrivit lui Streinu-Cercel, fiecare pacient va primi acel cod personal de sănătate, care va reprezenta dosarul medical.
”Și atunci, într-adevăr, toată lumea va fi acolo înregistrată și se va cunoaște tot traseul. Dacă un astfel de pacient e accesat de la Paris, toate datele lui se vor regăsi acolo”, a spus șeful Comisiei pentru sănătate din Senat.
”În primul rând, poți să faci predicții, poți să faci analize, poți să stabilești politici, plecând de la date concrete”, a mai spus senatorul.

Acesat a arătat că la nivelul Comisei pentru sănătate din Senat se lucrează la o astfel de lege a digitalizării sănătății.
”Sper că până undeva în luna decembrie să avem un draft, pe care pe urmă să-l discutăm cu colegii de la Cameră (...) și atunci vom încerca să modificăm o serie de lucruri”, a arătat Streinu-Cercel.