Scăderea rapidă a importurilor americane din cauza tarifelor impuse de președintele Donald Trump s-a extins acum și asupra exporturilor, afectând grav sectorul agricol al SUA și produse de bază precum soia, porumbul și carnea de vită, relatează CNBC.
Potrivit unei analize realizate de firma de monitorizare Vizion, scăderile de exporturi se resimt în aproape toate porturile americane, în special după ce tarifele au intrat în vigoare în aprilie, scrie News.ro.

28 mai Maratonul Fondurilor Europene
Portul Portland, Oregon, a înregistrat o scădere de 51% a volumului exportat, în timp ce portul Tacoma, Washington – un nod important pentru exporturile agricole către Asia – a raportat un declin de 28%.
Porturile din Los Angeles și Savannah, Georgia, au consemnat scăderi de 17%, respectiv 13%, în timp ce Norfolk (Virginia) este în scădere cu 12%. Singurele porturi care au evitat deocamdată un declin major sunt Houston (-3%) și Seattle (-3,5%).
”Aproape toate exporturile americane au fost afectate,” a declarat Ben Tracy, vicepreședinte al Vizion.
Scăderea vine pe fondul reducerii comenzilor de producție, în special din China, și a scăderii numărului de vase containere către SUA. Datele arată o scădere de 43% a volumului de containere între 21 și 28 aprilie.
”Nu am mai văzut o astfel de perturbare de la vara lui 2020”, a spus Kyle Henderson, CEO Vizion. El a explicat că produsele devin mai scumpe din cauza tarifelor, iar întreprinderile mici își reduc comenzile, temându-se de costuri ridicate și cerere instabilă.
Inventare reduse în retail și risc pentru sezonul de sărbători
Retailerii americani avertizează că stocurile ar putea fi insuficiente în lunile următoare. Potrivit unei analize Bank of America, importurile de containere din Asia vor scădea cu 15–20% în luna mai. Cu inventare deja ”slabe” și cu puține comenzi suplimentare lansate, comercianții se pregătesc pentru posibile întreruperi de aprovizionare în perioada premergătoare sezonului de cumpărături.

”Retailerii care securizează capacitatea de transport în iunie vor avea un avantaj major pentru sezonul de iarnă”, a declarat Tim Robertson, CEO DHL Global Forwarding. El a subliniat importanța planificării strategice a fluxurilor de marfă în contextul tarifelor, vremii și incertitudinilor legate de cerere.
Scăderea volumelor lasă locuri de muncă vacante
Kipling Louttit, directorul executiv al Marine Exchange of Southern California, a avertizat că reducerea numărului de nave va duce la disponibilizări în rândul lucrătorilor din lanțul logistic – șoferi, lucrători portuari și personal feroviar. Doar 14 nave au sosit în ultimele trei zile, față de un nivel „normal” de 17.
Operatorul Matson, care oferă servicii de transport rapid din China către Long Beach, a anunțat o scădere de 30% a volumului de containere față de anul trecut și a redus estimările pentru 2025.
CEO-ul Matt Cox a declarat că vizibilitatea cererii este limitată, iar revenirea va depinde de negocierile comerciale și de eventuale modificări ale regimului tarifar. El a adăugat că mulți clienți continuă să adopte o strategie de diversificare a producției („China plus unu”), mutând capacitățile de producție în alte țări asiatice.