Nicușor Dan: Românii o duc mai rău față de acum 6 luni. 2026 o să fie dificil, dar din 2027 există toate speranțele. O să mai existe niște taxe deja anunțate

Românii o duc mai rău față de acum 6 luni. Faptul că avem o inflație de 10% înseamnă că fiecare român cumpără cu 10% mai puțin decât putea să cumpere. Pe de altă parte, noi, ca societate, am fost nevoiți să luăm niște măsuri, pentru că România este împrumutată de niște fonduri de investiții, băncii, și oamenii ăștia au spus că dacă nu reducem deficitul, unii se vor retrage, alții se vor împrumuta și mai scump. Deci am fi intrat într-un cerc vicios, spune președintele Nicușor Dan.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Nicușor Dan: Românii o duc mai rău față de acum 6 luni. 2026 o să fie dificil, dar din 2027 există toate speranțele. O să mai existe niște taxe deja anunțate

"2026 o să fie dificil, dar din 2027 există toate speranțele de creștere pentru economie.

Așa cum sunt lucrurile acum, nu există alte măsuri decât cele anunțate cu privire la bugetele lor de familie, dar o să mai existe niște taxe deja anunțate, cum este taxa pe proprietate, care intră în vigoare de la 1 ianuarie.

Marcel Ciolacu, atac la premierul Ilie Bolojan: A confundat funcția cu nevoia de a fi Mesia al României. Totul este blocat CITEȘTE ȘI Marcel Ciolacu, atac la premierul Ilie Bolojan: A confundat funcția cu nevoia de a fi Mesia al României. Totul este blocat

Efectul cel mai mare a avut-o TVA, poate să mai fie o mică afectare la veniturilor la început de 2026 și cam asta ar trebui să fie tot.

Statul va trebui să umble la multe din cheltuielile pe care statul le face", spune șeful statului, la RTV.

Întrebat dacă au fost un eșec măsurile, președintele spune că, dacă ne uităm macro, a fost un succes, adică România a evitat retrogradarea pe piețele financiare și nu se mai pune problema să ne întoarcem acolo.

Dacă privim la modul în care au afectat viața oamenilor, aici putem să vorbim poate că lucrurile puteau să fie făcute altfel.

Guvernul pregătește provizoratul pentru conducerea Băncii de Investiții și Dezvoltare. S-ar putea umbla și la indemnizațiile șefilor CITEȘTE ȘI Guvernul pregătește provizoratul pentru conducerea Băncii de Investiții și Dezvoltare. S-ar putea umbla și la indemnizațiile șefilor

"Am avut o înțelegere privind TVA la începutul guvernării. Tot timpul ne uităm la niște cifre și peste două săptămâni cifrele sunt altele.

Am avut discuții cu Comisia Europeană și au spus că cifrele noastre cam se mișcă dintr-o parte în alta, nu e normal", spune Nicușor Dan.

Întrebat dacă cineva a ascuns cifrele reale, președintele a răspuns: "N-aș spune asta, numai că instituțiile nu colaborează între ele".

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0847 +0.0008+0.02 %
1 USD4.3768 -0.0015-0.03 %
1 GBP5.7545 -0.0040-0.07 %
1 CHF5.5259 +0.0227+0.41 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite