Orban pune capăt speranțelor - Nu avem bani pentru a dubla acum alocațiile copiilor. Vom adopta o variantă

Politic   
Orban pune capăt speranțelor - Nu avem bani pentru a dubla acum alocațiile copiilor. Vom adopta o variantă

Premierul Ludovic Orban a afirmat, joi, că nu există resursele financiare pentru dublarea alocațiilor, dar va fi căutată o soluție pentru că alocațiile să crească în acest an.

Ludovic Orban a fos întrebat, joi, într-o conferință de presă, despre dublarea alocațiilor, acceptată deja de Curtea Constituțională, și a afirmat: ”Vom găsi o soluție împeună cu Ministerul Muncii, cu Ministerul Finanțelor. Analizăm variantele pe care le avem la dispoziție și vom adopta o variantă care să ducă la creșterea alocațiilor, dar, sigur, nu la dublarea imediată, pentru că nu există resursele financiare necesare pentru a dubla acum alocațiile”, arată news.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Dispozitivul ideal pentru activitățile tale din fiecare zi CITEȘTE ȘI Dispozitivul ideal pentru activitățile tale din fiecare zi

Curtea Constituțională a respins miercuri sesizarea Guvernului privind dublarea alocațiilor.

”Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecția de neconstituționalitate și a constatat că Legea privind respingerea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.2/2020 pentru prorogarea intrării în vigoare a art.I pct.1 din Legea nr.14/2020 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.9/2019 pentru modificarea și completarea Legii nr.61/1993 privind alocația de stat pentru copii, precum și pentru modificarea art.58 alin.(1) din Legea nr.448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap este constituțională în raport cu criticile formulate”, a transmis CCR.

GALERIE FOTO Protest fără măști de protecție în fața Guvernului, față de ”dictatura sanitară” CITEȘTE ȘI GALERIE FOTO Protest fără măști de protecție în fața Guvernului, față de ”dictatura sanitară”

Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a transmis un mesaj președintelui Klaus Iohannis și premierului Ludovic Orban, după ce CCR a respins obiecția de neconstituționalitate a Guvernului privind amânarea dublării alocațiilor.

”Nu dublați alocațiile, vă măturăm guvernarea”, afirmă liderul social-democraților, care precizează că că, dacă la 1 august alocațiile nu vor fi dublate, PSD va depune moțiunea de cenzură.

viewscnt
Afla mai multe despre
orban
alocatii