Fostul președinte al ANPC, Cristian Popescu Piedone, a fost citat să se prezinte la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești.
Surse judiciare au precizat că el a fost citat în calitate de martor în dosarul apei contaminate cu bacteria clostridium perfringens la Breaza, scrie Agerpres.

La sfârșitul lunii aprilie, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Prahova a anunțat că apa livrată prin sistemul public de alimentare al orașului Breaza este contaminată cu bacteria clostridium perfringens, conform rezultatelor analizelor efectuate de către specialiști.
'În urma rezultatelor buletinelor de analiză emise în data de 30 aprilie pentru probele de apă prelevate în data de 26 aprilie din rețeaua de distribuție de apă potabilă din orașul Breaza, se confirmă prezența bacteriei 'clostridium perfringens'', a transmis DSP Prahova.
Ulterior, operatorul regional de apă Hidro Prahova a fost amendat, cu 20.000 de lei, în luna mai, de către comisarii de la Protecția Consumatorilor în urma depistării bacteriei clostridium perfringens în apa livrată în orașul Breaza.

'Avându-se în vedere sesizările venite din partea cetățenilor, precum și informațiile din spațiul public, privind situația apei potabile furnizate în orașul Breaza, județul Prahova de către Hidro Prahova SA, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Prahova a desfășurat verificări, potrivit competențelor legale, constatându-se următoarele: operatorul Hidro Prahova SA nu a respectat condițiile asumate prin contractul de furnizare apă potabilă încheiat cu consumatorii privind parametrii de calitate a acesteia, fiind improprie consumului uman (lucru confirmat de analizele de laborator efectuate de către DSP Prahova).Față de acest aspect, operatorul economic a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 20.000 lei', au transmis, la momentul respectiv, reprezentanții CJPC Prahova.
Cristian Popescu Piedone a fost demis de la șefia ANPC în iulie 2025 de către Ilie Bolojan.