România a avut, pentru a treia lună la rând, cea mai mare creștere anuală din UE a lucrărilor de construcții

România a avut, în august, pentru a treia lună consecutiv, cea mai mare creștere în ritm anual a lucrărilor de construcții din Uniuniea Europeană, relevă datele publicate joi de Eurostat.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
România a avut, pentru a treia lună la rând, cea mai mare creștere anuală din UE a lucrărilor de construcții

România a avut, în august, pentru a treia lună consecutiv, cea mai mare creștere în ritm anual a lucrărilor de construcții din Uniuniea Europeană, relevă datele publicate joi de Eurostat.

ULTIMA ORĂ Nouriel Roubini, "Dr. Doom", vine în România. Detalii AICI.

Astfel, lucrările de construcții din România au avansat cu 34,2% în august față de perioada echivalentă a anului precedent, ritmul de creștere fiind însă mai lent decât cel din iulie, de 39%. România este urmată, în funcție de evoluția anuală a lucrărilor de construcții, de Suedia (6,8%) și Ungaria (5,9%).

Și în iulie și  iunie, sectorul construcțiilor din România a avut cea mai bună evoluție anuală din UE. 

Totodată, la nivelul trimestrului al doilea, România a avut cea mai bună evoluție a lucrărilor de construcții din UE, atât în ritm anual, cât și față de trimestru precedent. În primul trimestru, România avusese cea mai mare creștere a lucrărilor de construcții din UE, comparativ cu trimestrul precedent, și a șaptea mare creștere în ritm anual.

În ritm lunar, evoluția lucrărilor de construcții a stagnat în august.

FOTO Rafo Onești, abia intrată în faliment, își vede deja terenuri scoase la vânzare. Pe OLX CITEȘTE ȘI FOTO Rafo Onești, abia intrată în faliment, își vede deja terenuri scoase la vânzare. Pe OLX

În zona euro, lucrările de construcții au scăzut cu 0,5% în august, raportat la luna precedentă. În UE, declinul a fost de 0,2%.

În ritm anual, sectorul construcțiilor din zona euro a crescut cu 1,2% în august. La nivelul UE, creșterea față de august 2018 a fost de 1,9%. 

Datele incluse în analiza Eurostat sunt ajustate în funcție de factorii sezonieri.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0632 -0.0062-0.12 %
1 USD4.3104 -0.0154-0.36 %
1 GBP5.8585 +0.0020+0.03 %
1 CHF5.4178 -0.0043-0.08 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite