Eximasig, companie controlată indirect de stat, intenționează să majoreze capitalul social cu 38,5 milioane de lei, de la 38,821 milioane de lei la 77,321 milioane de lei, prin aport în numerar al acționarilor, conform unei hotărâri recente. Asigurătorul vrea să folosească banii pentru achiziționarea Asito Kapital, companie cu subscrieri de 38,5 milioane de lei în 2024.
Compania americană Solero Technologies, achiziționată în urmă cu trei ani de Atar Capital, firmă de investiții cu sediul în Los Angeles, cumpără fabrica din România, de la Sibiu, a companiei Kendrion, cu sediul în Olanda.
Grupul grec HelleniQ Energy (fost Hellenic Petroleum), printre cele mai importante companii energetice integrate din Europa de Sud-Est, intrat pe piața stocării de energie din surse regenerabile din România în urmă cu doi ani, pregătește lansarea în acest an a celor 4 parcuri fotovoltaice, cu o capacitate totală de 211 MW, preluate la acel moment.
Brandul chinezesc Xpeng, considerat de analiști ca fiind unul dintre cele mai spectaculoase startup-uri din industria auto, și-a lansat noua campanie de promovare a modelului G6, un SUV complet electric care rivalizează cu Tesla Model Y, cel mai vândut automobil din lume în 2023 și cel mai vândut automobil electric din lume din ultimii doi ani.
În 2024, tranzacțiile recente și intrarea unor noi jucători pe piață au accentuat competitivitatea pieței, iar retailerii au fost nevoiți să adopte strategii diverse pentru a răspunde cerințelor în continuă schimbare ale consumatorilor, spune, pentru Profit.ro, Olga Drăguinea, membru în Consiliul de Conducere Lidl România, Director Național Financiar și Administrativ, adăugând că această competitivitate va continua și anul acesta.
Producătorul de capsule pentru uz farmaceutic Qualicaps, al treilea ca mărime din lume, extinde cu 35% capacitatea de producție a fabricii sale din București, o investiție estimată la peste 10 milioane de euro, potrivit documentelor analizate de Profit.ro.
Împrumuturile de la populație, prin programele Tezaur și Fidelis, au fost promovate constant de Ministerul Finanțelor ca o variantă de a acoperi o parte din datoriile statului, plătind dobânzi către proprii cetățeni, considerați totodată o bază de creditori mai stabilă comparativ cu marii investitori.
Lanțul olandez de magazine cu discount Action, care vinde produse la preț redus, atât alimentare, cât și nealimentare, continuă recrutările pentru a intra pe piața din România, mișcare anunțată de Profit.ro din vara anului trecut.
Proprietarul Meridian Taxi, Dan Boabeș, a preluat acum și Cristaxi, companie cu afaceri de peste 6,2 milioane de lei în 2023.
După o etapă în care turbulențele din piețele financiare internaționale au adus fluctuații puternice la BVB, însoțite de o activitate de tranzacționare sporită, piața și-a atenuat volatilitatea, în condițiile unui declin al ordinelor.