

Ordinul privind aprobarea tarifelor de călătorie cu metroul a fost publicat, vineri seara, în Monitorul Oficial, noile tarife, mai mari cu circa 40%, urmând să intre în vigoare începând cu 1 mai 2026.
Gigantul american Alphabet, compania-mamă a Google, intenționează să investească până la 40 de miliarde de dolari în Anthropic, pe măsură ce își consolidează parteneriatul cu startupul, dar și competiția în cursa globală pentru inteligență artificială.
Grupul italian Eni consideră că efectele conflictului cu Iranul asupra prețurilor petrolului și gazelor vor fi mai ample și mai de durată decât anticipează piețele, după ce și-a revizuit în creștere estimarea pentru prețul petrolului Brent în 2026 la 83 de dolari pe baril, de la 70 de dolari, transmite Reuters.
Președintele SUA, Donald Trump, a avertizat că ar putea impune tarife vamale ”semnificative” asupra Regatul Unit, dacă guvernul de la Londra nu renunță la taxa pe serviciile digitale aplicată companiilor americane din tehnologie, transmite CNBC.
Peste 1400 de avize tehnice de racordare (ATR) aparțin, în prezent, unui număr de peste 1000 de titulari, companii private și cu capital de stat, municipalități, administrații publice și alte entități, care dețin cumulat cel puțin 1 MW, potrivit unui comunicat transmis de Guvernul României.
O instanță a dat câștig de cauză companiei suedeze Spotify împotriva piraților care i-au accesat sistemele interne și furat muzica, acceptând daune de 322 de milioane de dolari. Problema este că pirații nu sunt de găsit.
Tastaturile de gaming au devenit un mic spectacol permanent de marketing.
Recomandarea zilei, Le Due Arbie Chianti Superiore 2019 de la Dievole, este un vin roșu expresiv și armonios, care surprinde farmecul autentic al Toscanei.
Carburanții s-au scumpit la primele ore ale acestei nopți în toate stațiile de alimentare. Cele mai mari creșteri de prețuri sunt în stațiile Rompetrol, 20 de bani/l la benzină și 15 bani la motorină, și în cele MOL, de 20 de bani la diesel și 13 bani la benzină. Liderul pieței, OMV Petrom, a majorat cu 20 de bani prețul motorinei și cu 10 pe cel al benzinei, relevă datele analizate de Profit.ro.
Grecia a decis să suplimenteze la peste 250 numărul plajelor pe care este interzisă închirierea de șezlonguri și umbrele de plajă.
Lanțul de benzinării Rompetrol a început să vândă produse sub marca "Made in KZ", în cadrul unui program-pilot lansat de proprietarul KazMunayGas (KMG) pentru a promova exporturile producătorilor kazahi.
Oil Terminal a primit de la Ministerul Energiei, în calitate de acționar al societății cu o cotă de participare de 87,7579% din capitalul social, o adresă prin care se solicită luarea măsurilor ce se impun pentru repartizarea unei cote de minimum 90% din profitul net realizat al anului 2025 sub formă de dividende/vărsăminte la bugetul de stat. Este precizat că solicitarea a fost formulată în baza memorandumului aprobat în ședința de guvern, confirmând astfel informațiile Profit.ro.
Indicele BET a câștigat mai mult de un procent pentru a 3-a sesiune consecutiv.
YouTube intensifică lupta împotriva falsificării identității generate de inteligența artificială și pune la dispoziția vedetelor și artiștilor de la Hollywood un instrument gratuit de detectare a deepfake-urilor.
Conglomeratul texan de inginerie și construcții Fluor a ieșit din acționariatul NuScale, dezvoltatoarea și proprietara tehnologiei reactoarelor modulare mici (SMR) cu care România ar putea construi o centrală nucleară de 462 MW la Doicești, înregistrând un profit de aproape 1,9 miliarde de dolari raportat la cât a investit.
Constructorul german Audi a anunțat oficial sfârșitul producției modelelor A1 și Q2.
Sezonul de vârf al călătoriilor de vară este amenințat în Europa, pe fondul crizei de combustibil pentru aviație.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2424 | +0.0028 | +0.05 % |
| 1 USD | 4.5444 | +0.0115 | +0.25 % |
| 1 GBP | 6.1368 | +0.0190 | +0.31 % |
| 1 CHF | 5.6027 | -0.0065 | -0.12 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro