Polec a înființat EES Equity Partners (EES) cu scopul atragerii de investitori persoane fizice și/sau juridice pentru Prime Batteries Energy Holding, companie prin intermediul căreia gestionează fabrica de baterii din Cernica, cu o capacitate de 2,3 GWh.
Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider
În noua firmă, Polec a decis că va deține mereu majoritatea părților sociale și va fi administratorul societății. El a devenit creditor al EES pentru suma de 8,1 milioane euro în iunie 2025 și, ulterior, a cesionat parțial drepturile sale de creditor noilor asociați.
Până acum a reușit să atragă în firmă investitori precum platforma românească SeedBlink, prin care startup-urile pot obține finanțări de la investitori individuali și care a preluat o cotă de 3,3% din EES, firma IMA Macro Holding a preluat 5,3% din EES, urmată de Mihail Miercan (41 de ani), cu 2,5%, grecul Liapis Konstantinos (35 de ani), cu 2,03%, Adrian Pepteanu (47 de ani), cu 1,01%, și Alexandru Mihai Bonea (26 de ani), cu 0,2%, în timp ce Adrian Polec are restul de 85,5%.
IMA Macro Holding are ca acționari avocații casei Rădulescu, Iliescu, Maravela & Partners, adică Gabriel și Bogdan Iliescu, Cristina Gheorghe, Vlad Furtună, Mihaela Partene, Ana-Maria Iordache și Florin Maravela.
Adrian Pepteanu este proprietarul furnizorului de piese auto Euroest Car, iar Alexandru Bonea este co-fondator și fost CEO al Meta Estate Trust și co-proprietar al companiei de design interior Delta Studio.
Contactat de Profit.ro pentru detalii despre planul de extindere a EES, Adrian Polec nu a răspuns până la publicarea acestui articol.
Polec a atras EES în acționariatul Prime Batteries Energy Holding prin diminuarea participației sale. Astfel, noua structură a acționariatului Prime Batteries este Adrian Polec, cu 68,3%, EES, cu 13,5%, fondul german de investiții T2Y Capital, cu două dețineri care cumulate reprezintă 12,3%, fondul KIC InnoEnergy, co-fondat de Uniunea Europeană, cu 4,3%, și Vicențiu Ciobanu, CEO-ul Prime Batteries, cu restul de 1,2%.
La rândul său Prime Batteries Technology este deținută în proporție de 97,3% de Prime Batteries Energy Holding, de compania coreeană Top Material Co, cu 2,17%, și Vicențiu Ciobanu, cu 0,53%.
Planurile Prime Batteries cuprind dezvoltarea a încă două fabrici de baterii litiu-ion: una lângă fabrica deja funcțională din Cernica și alta în Fundulea. Producătorul are deja autorizații de construire pentru ambele obiective și mai așteaptă pentru achiziția echipamentelor și utilajelor din Coreea de Sud și Japonia.
Capacitatea actuală de producție a fabricii din Cernica este de 2,3 GWh, în urma unor investiții care se ridică la 230 de milioane de euro, iar intenția Prime Batteries este să ajungă la 8 - 10 GWh în următorii 3 ani, după investiții cumulate de peste 1,1 miliarde de euro.
Prime Batteries Technology are în Cernica singura fabrică de baterii litiu-ion din țară, începută în 2016.
Prime Batteries Technology a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de 131 milioane de euro, în creștere cu 135% față de rezultatele anului anterior și un profit net de 24,6 milioane euro, cu un număr mediu de 175 salariați.
Fabrica românească are deja o colaborare economică cu Mercedes-Benz Energy, o subsidiară a grupului german Mercedes-Benz specializată pe furnizarea de sisteme de stocare a energiei electrice, despre care Profit.ro a scris în exclusivitate.
Valoarea pieței globale a bateriilor este așteptată să se dubleze în următorii ani, pe măsură ce cererea pentru baterii litiu-ion crește rapid, fiind cel mai râvnit tip de stocare a energiei pentru sectoarele auto și energetic. Astăzi, Europa este puternic dependentă de importul de metale din categoria pământurilor rare și are nevoie de mult mai multe baterii decât produce. Planul Uniunii Europene este să devină al doilea producător de baterii din lume după China.
Investițiile lui Adrian Polec nu se limitează la piața energiei. El este și proprietarul grupului APX Hotels, care administrează 5 hoteluri de 4 stele: boutique hotelurile Venis, din apropierea ambasadei Elveției, și Filitti, din apropierea Pieței Națiunilor Unite, Union Plaza din zona Unirii, toate în centrul Bucureștiului, plus complexul hotelier Wolkendorf din satul brașovean Vulcan și Hermanns Hotel din Sibiu. El lucrează la alte 3 proiecte hoteliere în București și a cumpărat și relansat complexul agroturistic Gradina Vlahiia din Snagov.
















