Guvernul semnează pentru noi kilometri din Autostrada Ploiești-Brașov

Guvernul aprobă, într-o ședință organizată la Brașov, indicatorii tehnico-economici pentru sectorul Cristian-Ghimbav din Autostrada Ploiești-Brașov.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Guvernul semnează pentru noi kilometri din Autostrada Ploiești-Brașov

Guvernul aprobă, într-o ședință organizată la Brașov, indicatorii tehnico-economici pentru sectorul Cristian-Ghimbav din Autostrada Ploiești-Brașov. 

”Chiar dacă vorbim despre doar 5 kilometri de autostradă, aceștia sunt foarte importanți pentru a face legătura atât cu Autostrada Brașov-Făgăraș, cât și cu bucata Râșnov-Cristian, inaugurată în 2020. Este un nou pas în construcția Autostrăzii București-Brașov atât de așteptată de români”, a declarat premierul Marcel Ciolacu. 

Potrivit ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu, în acest an va fi finalizat întregul studiu de fezabilitate pentru tot traseul autostrăzii. 

FOTO&VIDEO Interes ridicat pentru arta lui Adrian Ghenie. Un tablou al pictorului român a fost vândut, la Sotheby\'s New York, cu 3 milioane de dolari CITEȘTE ȘI FOTO&VIDEO Interes ridicat pentru arta lui Adrian Ghenie. Un tablou al pictorului român a fost vândut, la Sotheby's New York, cu 3 milioane de dolari

La finalul lunii trecute Sorin Grindeanu anunța că Guvernul se va reuni la Brașov, pentru o ședință de Guvern în care vor fi aprobați primii indicatori ai viitoarei autostrăzi Comarnic-Brașov.

Potrivit premierului Marcel Ciolacu, autostrada Comarnic-Brașov va fi construită în parteneriat public-privat.

„Am spus și în Qatar, și la Abu Dhabi și o spun: Comarnic-Brașov se va face în parteneriat public-privat, pentru că sunt în jur de 4-5 miliarde de euro și, știm, pe banii atrași de domnul Grindeanu, nu putem să-i dimensionăm pe toți pentru Comarnic-Brașov. Peste două săptămâni cred că primii indicatori vor ieși de la consultanți deja să începem demersurile”, a afirmat premierul.

Executorii judecătorești vor mai câștiga o pâine, recuperând unele datorii în locul ANAF și pe seama datornicului CITEȘTE ȘI Executorii judecătorești vor mai câștiga o pâine, recuperând unele datorii în locul ANAF și pe seama datornicului

La începutul acestui an au fost promulgate noi prevederi pentru investițiile de tip parteneriat public-privat, astfel că statul va putea contribui mai mult la astfel de proiecte. 

Astfel, limita de cel mult 25% din valoarea unei investiții în regim de parteneriat public-privat (PPP) care ar fi revenit autorității publice a fost eliminată.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0695 +0.0025+0.05 %
1 USD4.2820 +0.0042+0.10 %
1 GBP5.8441 +0.0052+0.09 %
1 CHF5.4347 -0.0040-0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite