″Ulterior depunerii cererii de plată nr. 5, va fi solicitată Comisiei Europene inițierea unui proces de modificare cu precizie chirurgicală a descrierii unor jaloane din PNRR, după cum urmează:
(...) Jalonul 119a: Modificarea va avea în vedere actualizarea indicatorului prin alinierea acestuia la concluziile studiului de adecvanță (SEN – a sistemului energetic național) și ale observațiilor ACER (Agenția Uniunii Europene pentru Cooperarea Autorităților de Reglementare din Energie – n.r.) formulate pe marginea acestuia″, se menționează în documentul citat.
După cum a relatat Profit.ro, studiul de adecvanță comandat de Transelectrica, operatorul sistemului energetic național, concluzionează că respectarea ad litteram de către România a angajamentului de decarbonare a producției de energie asumat prin PNRR, cu păstrarea în exploatare doar a câte unui grup pe lignit la Electrocentrale Craiova și CET Govora, ar pune în pericol siguranța în funcționare a sistemului energetic național la nivelul anului viitor, dacă va fi întârziată punerea în funcțiune a noii centrale pe gaze de la Mintia.
Studiul a fost întocmit tocmai pentru ca autoritățile statului român să convingă Comisia Europeană să amâne termenele de închidere a unor termocentrale.
Astfel, Transelectrica recomandă ″menținerea în exploatare a trei grupuri pe lignit la Rovinari, din care unul în rezervă tehnică, și a două grupuri la Turceni, din care unul în rezervă tehnică (854 MW putere disponibilă în total în cadrul acestor două centrale)″.
Capacitatea menționată, din cadrul Complexului Energetic Oltenia, ar urma să rămână în funcțiune cel puțin pe parcursul anului viitor.
Opinia emisă de ACER asupra studiului de adecvanță achiesează la concluzia studiului:


Sursă: ACER
Acesta lucru este reflectat și în răspunsul Transelectrica la evaluarea ACER:




Comisia Europeană a anunțat în februarie că a deschis o investigație aprofundată, pentru a evalua dacă modificările propuse de România la planul de restructurare a companiei de stat Complexul Energetic Oltenia, cel mai mare producător de energie electrică pe bază de cărbune din țară, sunt conforme cu normele UE privind ajutoarele de stat.
În ianuarie 2022, Bruxelles-ul a aprobat condiționat un ajutor de restructurare în valoare de 2,66 miliarde euro (13,15 miliarde lei) acordat de România pentru CE Oltenia, sprijinind planul de restructurare a acestei societăți pentru perioada 2021-2026. Comisia a aprobat ajutorul de restructurare în temeiul Orientărilor privind ajutoarele de stat pentru salvarea și restructurarea întreprinderilor nefinanciare aflate în dificultate.
În decembrie 2025, România a notificat un plan de restructurare modificat, care prevede majorarea ajutorului de restructurare cu 200 milioane euro, de la 2,66 miliarde euro la 2,86 miliarde euro, și prelungirea perioadei de restructurare cu trei ani, până la sfârșitul anului 2029.
″România susține că motivul prelungirii este implementarea cu întârziere a unor noi centrale de producere a energiei electrice pe bază de energie solară și de gaze, lucru care, la rândul său, a întârziat eliminarea treptată a capacităților existente pe bază de lignit ale societății CE Oltenia.
România susține că există un risc pentru securitatea aprovizionării în regiune, din cauza situației geopolitice actuale. România, prin CE Oltenia, este principalul furnizor de energie electrică pentru Republica Moldova, cu care se învecinează, și unul dintre furnizorii de energie pentru Ucraina″, se arăta în comunicatul Executivului european.
România a avut la dispoziție o lună, de la finalul lunii februarie 2026, pentru a trimite observații legate de investigația declanșată de Comisia Europeană în privința modificărilor aduse planului de restructurare pentru CE Oltenia, cel mai mare producător de energie electrică pe bază de cărbune din țară, iar autoritățile de la București s-au încadrat în termen.
După aceea, alte părți potențial interesate au avut la rândul lor la dispoziție o lună pentru a-și prezenta eventualele observații.
Comisia Europeană nu a anunțat încă o decizie.


















