Evenimentul, transmis în direct atât pe toate platformele Profit.ro, cât și la postul de televiziune Prima News, a fost organizat cu sprijinul Federației Asociațiilor Companiilor de Utilități din Energie (ACUE), A.S. &Partners (Artenie Secrieru & Partners), Auchan, BCR, Banca Transilvania, D&B Davids și Baias, Electrica Furnizare, ENGIE, Hidroelectrica, Nova Power and Gas, OMV Petrom, OX2, PPC, Premier Energy, Salt Bank, Tinmar Energy, Transelectrica, Transgaz, alături de Federația Patronală a Energiei (FPE) ca partener instituțional
El a fost întrebat în ce măsură, dat fiind că se vrea dezvoltarea producției distribuite și descentralizare în sistemul energetic, este gândită la nivelul ANRE posibilitatea, care nu există în momentul de față, de a se acorda licențe pentru operatori independenți de distribuție.

″Foarte interesantă întrebarea. Este un fapt că producția (de energie – n.r.), în România și peste tot, nu mai este centralizată. Micro-grid-urile (micro-rețelele – n.r.) sunt un fenomen care, mai devreme sau mai târziu, îl vom vedea și la noi, cât se poate de sănătos dezvoltat. Asta înseamnă că trebuie să avem producție distribuită și micro-rețele de distribuție care să deservească o comunitate. Trebuie foarte bine reglementate comunitățile de energie, un subiect care mie mi-e drag. Și atunci, evident că Autoritatea de Reglementare va veni și cu licențierea acestor micro-sisteme″, a spus George Niculescu.
În urmă cu circa 4 ani și jumătate, două firme producătoare de energie electrică din grupul telecom RCS&RDS au pierdut definitiv, la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ), un proces intentat în urmă cu alți 5 ani înainte, în care solicitau anularea normelor ANRE care stipulează că operatorii cu contracte de concesiune a serviciului de distribuție a energiei în diferitele regiuni ale țării au dreptul să refuze ca și alte companii să presteze în respectivele regiuni serviciul de distribuție prin rețele proprii, invocând dreptul exclusiv de a presta respectivul serviciu în acele regiuni, dobândit prin contractele de concesiune, caz relatat în detaliu de Profit.ro.