DOCUMENT Subscrierile asigurătorului de stat Eximasig au crescut cu peste 30%, în timp ce profitul net a coborât

Eximasig, companie controlată indirect de stat, a subscris în prima jumătate a acestui an prime de asigurare de 40,39 milioane de lei, în creștere cu 31,5% față de iunie 2025, în timp ce profitul net a scăzut de la 13,22 milioane de lei la 12,17 milioane de lei.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
DOCUMENT Subscrierile asigurătorului de stat Eximasig au crescut cu peste 30%, în timp ce profitul net a coborât

"În perioada analizată s-au subscris polițe pentru 15.295 clienți, dintre care 2.427 clienți atrași prin intermediul colaborării cu societatea mama (Exim Banca Românească) comparativ cu 15.367 clienți, dintre care 2.477 clienți atrași prin intermediul colaborării cu Exim Banca Romaneasca în aceeași perioadă a anului 2025.

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

În cursul perioadei de referință, 3,82% din primele brute subscrise sunt atribuite canalului de distribuție Exim Banca Românească. Primele brute subscrise atribuite canalului de distribuție Exim Banca Românească în aceeași perioadă a anului 2025 au reprezentat 2,99%", se arată într-un document analizat de Profit.ro.

 

DOCUMENT Subscrierile asigurătorului de stat Eximasig au crescut cu peste 30%, în timp ce profitul net a coborât

"Compania raportează profit net la 30.06.2026 cu 1,05 milioane de lei mai mic față de rezultatul net raportat la 30.06.2025 (13,22 milioane de lei). Rezultatul financiar net la 30.06.2026 este obținut în principal ca urmare a creșterii primelor câștigate nete de reasigurare, creșterii veniturilor din plasamente și creșterii cheltuielilor cu daunele, nete de reasigurare care a depasit creșterea primelor câstigate", mai scrie în document.

Tranzacție în asigurări: Fondatorul Safety Broker investește 250.000 de euro în platforma ofertebancare.ro: Vom oferi consultanță în asigurări prin peste 3.000 de asistenți în brokeraj. Proiect cu implicarea ASE CITEȘTE ȘI Tranzacție în asigurări: Fondatorul Safety Broker investește 250.000 de euro în platforma ofertebancare.ro: Vom oferi consultanță în asigurări prin peste 3.000 de asistenți în brokeraj. Proiect cu implicarea ASE

Societatea a fost înființată în 2009, în urma recomandărilor Comisiei Europene, care a solicitat separarea celor două activități ale Eximbank – creditare și asigurări. Activitatea de subscriere a început în 2010.

Eximasig este specializată în asigurarea riscurilor financiare și a altor tipuri de riscuri complementare acestora (bunuri, răspunderi, cargo, accidente, ș.a.) asociate operațiunilor de export, cât și operațiunilor comerciale interne.

Cu un capital social de 38,82 milioane de lei, acționarul majoritar al asigurătorului este Eximbank, bancă controlată de Ministerul Finanțelor, cu 98,57%. Restul titlurilor revin mai multor persoane fizice. Capitalul social va fi majorat cu aproape 40 milioane de lei, operațiune care va susține preluarea Asito Kapital. Mai multe detalii AICI.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2535 +0.0083+0.16 %
1 USD4.4884 -0.0306-0.68 %
1 GBP6.1247 -0.0022-0.04 %
1 CHF5.6398 +0.0625+1.12 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite