Debut "roșu" de săptămână la Bursa de Valori București

Principalii indici de la BVB au coborât cu aproape un procent, în continuarea tendinței descendente de săptămâna trecută.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Debut "roșu" de săptămână la Bursa de Valori București

Principalii indici de la BVB au coborât cu aproape un procent, în continuarea tendinței descendente de săptămâna trecută.

Ziua de azi a fost grea la BVB, sistemele informatice de preluare a voturilor electronice pentru Adunarea Generală a Acționarilor având sincope care au prelungit-o până seara. Din fericire, platforma de tranzacționare a operatorului pieței a funcționat într-o ședință în care rulajul pieței de acțiuni s-a ridicat la 36,2 milioane lei (8 milioane euro).

Debutul de săptămână a fost negativ pe piața locală, cu un declin de 0,9% al indicelui BET, până la nivelul de 6.881 de puncte, și o depreciere comparabilă, de 0,87% a indicelui BET Plus.

Activitatea de tranzacționare a fost cea mai intensă pe titlurile Băncii Transilvania (TLV), care au staționat pe nivelul de preț de 2,38 lei/acțiune pe transferuri însumând 16,9 milioane lei. Cealaltă acțiune bancară lichidă, cea a BRD Groupe Societe Generale (BRD), a suferit un recul de 1%, până la prețul de 11,5 lei/acțiune, însă pe schimburi care au depășit cu puțin doar 182.000 lei.

Pe locul doi în topul rulajelor, cu volume echivalente cu 5,49 milioane lei, s-au aflat acțiunile Fondului Proprietatea (FP), care au scăzut cu 1,25%, la 0,79 lei/acțiune. Deprecierea pe titlurile SIF a fost ceva mai atenuată, indicele financiar BET-FI suferind un declin de 0,62%, până la valoarea de 29.741 puncte.

Scăderi de 1-1,5% au consemnat titlurile Transgaz (TGN), Nuclearelectrica (SNN), Romgaz Mediaș (SNG) și OMV Petrom (SNP), ultimele două alunecând către noi minime, la prețurile de 27,3 lei/acțiune și, respectiv, 0,2925 lei/acțiune. O evoluție divergentă au avut-o titlurile Transelectrica (TEL), care s-au apreciat cu 0,18%, până la prețul de 28,00 lei/acțiune într-o zi în care indicele energetic BET-NG a pierdut puțin peste 1%.

Pe piața deal s-au realizat schimburi de 3,8 milioane lei, cele mai importante fiind cele de 2 milioane lei cu titluri Electrica (EL). Tranzacții speciale s-au mai derulat pe acțiunile SIF Transilvania (SIF3) și Transgaz.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2390 +0.0073+0.14 %
1 USD4.5912 -0.0123-0.27 %
1 GBP6.0731 +0.0021+0.03 %
1 CHF5.6838 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite