OVES Enterprise discută atragerea unei finanțări de 55 milioane euro, la o evaluare de 298 milioane euro

OVES Enterprise, companie românească de dezvoltare de software, cu expertiză în crearea de soluții software complexe și inovații AI destinate industriilor aerospațiale, de apărare și de securitate cibernetică, discută atragerea unei finanțări de 55 de milioane de euro.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
OVES Enterprise discută atragerea unei finanțări de 55 milioane euro, la o evaluare de 298 milioane euro

Mihai Filip, CEO OVES Enterprise

Demersul vine la scurt timp după ce compania a fost evaluată la 298 de milioane de euro, într-un context în care industria de apărare accelerează investițiile în inteligență artificială, autonomie și sisteme capabile să răspundă unor scenarii operaționale tot mai complexe, iar companiile care dezvoltă tehnologie proprie, cu aplicabilitate directă, atrag tot mai mult interes din partea pieței și a investitorilor.

Carrefour se așteaptă ca războiul din Iran să provoace o creștere a inflației mai redusă decât invadarea Ucrainei CITEȘTE ȘI Carrefour se așteaptă ca războiul din Iran să provoace o creștere a inflației mai redusă decât invadarea Ucrainei

La baza evaluării au stat Nemesis AI, tehnologia de inteligență artificială dezvoltată de OVES Enterprise, proprietatea intelectuală construită intern, volumul de cod dezvoltat de companie (peste 1,3 milioane de linii de cod), parteneriatele strategice, rezultatele operaționale și potențialul comercial al produselor aflate în dezvoltare. Între acestea se află și Sahara Autonomous System, prima rachetă de croazieră dezvoltată în România de o companie privată, proiect care extinde semnificativ aria de aplicare a tehnologiilor dezvoltate de OVES Enterprise și ridică miza companiei într-o zonă de produs mult mai complexă și mai valoroasă.

Finanțarea vizată ar urma să susțină cercetarea și dezvoltarea, testarea, industrializarea, integrarea în noi sisteme, extinderea internațională și consolidarea echipei. Într-un domeniu în care trecerea de la tehnologie la produs presupune resurse consistente și un ritm ridicat de dezvoltare, accesul la capital are un rol important pentru companiile care vor să scaleze rapid și să intre în proiecte cu miză strategică.

Nemesis AI și Sahara ridică miza pentru OVES Enterprise

Nemesis AI este unul dintre cele mai importante active tehnologice din portofoliul OVES Enterprise și un element central în evaluarea companiei. În jurul acestei tehnologii, OVES Enterprise a construit în ultimii ani o bază solidă de proprietate intelectuală și o arhitectură care poate fi integrată în sisteme avansate de apărare.

Tranzacție în România: Gigantul indian Motherson primește OK de la Bruxelles pentru cumpărarea și a unor fabrici locale CITEȘTE ȘI Tranzacție în România: Gigantul indian Motherson primește OK de la Bruxelles pentru cumpărarea și a unor fabrici locale

Un reper important în această evoluție îl reprezintă parteneriatul strategic dintre OVES Enterprise și MSI Defense Solutions, prin care Nemesis AI este integrată în sisteme antidronă și antirachetă. OVES Enterprise a anunțat deja că tehnologia este utilizată în sistemele EAGLS desfășurate de armata SUA în Orientul Mijlociu, aspect care oferă companiei un argument important în discuțiile privind extinderea tehnologiei în noi aplicații și produse.

Sahara ocupă, la rândul său, un loc important în perspectiva de dezvoltare a OVES Enterprise. Proiectul marchează intrarea companiei într-o categorie de produse cu complexitate și miză strategică mult mai mari, în care experiența acumulată în AI, electronică, integrare de sistem și control inteligent este dusă mai departe într-un produs complet.

OVES Enterprise discută în prezent dezvoltarea Sahara pe două direcții: valorificarea produsului în regim white label și parteneriate cu companii mari din industria de apărare, care urmăresc accelerarea intrării în noua generație de sisteme. Interesul existent pentru Sahara arată că proiectul are relevanță comercială și poate intra într-o logică reală de dezvoltare industrială. În această etapă, OVES Enterprise continuă testarea și validarea produsului înainte de preluarea comenzilor, pentru a duce mai departe sistemul într-o formă robustă și relevantă operațional.

SURPRIZĂ Proprietarul 888.ro discută vânzarea potențială către grupul grec Bally\'s Intralot pentru 260 milioane euro CITEȘTE ȘI SURPRIZĂ Proprietarul 888.ro discută vânzarea potențială către grupul grec Bally's Intralot pentru 260 milioane euro

 „Suntem într-un punct în care următoarea etapă cere capital serios pentru dezvoltare, testare, industrializare și integrare în sisteme cu aplicabilitate reală. Ne uităm către parteneri care înțeleg această miză și care pot susține creșterea unei companii ce dezvoltă tehnologie relevantă pentru noua generație de sisteme de apărare”, spune Mihai Filip, CEO OVES Enterprise.

Pentru OVES Enterprise, acest moment marchează intrarea într-o etapă în care compania poate avea un rol mai vizibil în proiecte internaționale de apărare, pe baza tehnologiei proprii dezvoltate în România și a unor produse construite pentru cerințele reale ale pieței.

Prima rachetă românească autonomă de croazieră din mediul privat FOTO

OVES Enterprise a prezentat prima sa rachetă de croazieră ofensivă autonomă, ghidată integral printr-un sistem de inteligență artificială dezvoltat intern, în România.

Prototipul SAHARA, realizat din materiale compozite printabile 3D, cântărește 55 de kilograme și atinge viteze de până la 0,86 Mach (aproximativ 1.000 km/h).

Sistemul său de ghidaj AI fuzionează date provenite din multiple surse în timp real, pentru a identifica și lovi ținte cu precizie, pe raze de 250 km, 600 km sau până la 1.000 km, în funcție de configurație.

La finele anului trecut a fost anunțat că OVES Enterprise intră pe o nouă linie de business.

Norofert vinde în SUA CITEȘTE ȘI Norofert vinde în SUA

Compania dezvoltă prima sa rachetă de croazieră autonomă, un proiect care marchează extinderea într-o nouă zonă avansată a tehnologiei de apărare.

Decizia vine după discuții cu potențiali clienți internaționali și după experiența acumulată în colaborările tehnice din ultimii ani, în special cu parteneri globali din industria de defense, implicați în programe militare ce presupun utilizarea de drone și rachete în teatrele de operațiuni.

O vulnerabilitate WhatsApp a expus 3,5 miliarde de numere de telefon CITEȘTE ȘI O vulnerabilitate WhatsApp a expus 3,5 miliarde de numere de telefon

Racheta — dezvoltată intern sub numele SAHARA Autonomous System — a fost concepută ca un ansamblu complet, în care arhitectura hardware și Nemesis AI sunt proiectate împreună. Nemesis AI rulează în modul on-premise, permițând configurarea rapidă a modelelor AI, a profilurilor de zbor și a parametrilor operaționali în facilitățile care operează sistemul.

OVES Enterprise discută atragerea unei finanțări de 55 milioane euro, la o evaluare de 298 milioane euro

Racheta poate fi încărcată cu un model AI pregătit pentru fiecare misiune, având capacitatea de a adapta traiectoria și reacția în timp real.

OVES Enterprise discută atragerea unei finanțări de 55 milioane euro, la o evaluare de 298 milioane euro

OVES Enterprise a semnat în luna august un memorandum strategic cu compania americană Adler Aerospace, marcând extinderea prezenței sale pe piața Statelor Unite.


Acordul prevede integrarea platformei Nemesis AI pe Atlas6 Shield System, descrisă de Adler drept o soluție integrată de contracarare a dronelor (C-UAS) și război electronic (EW) capabilă să combine detecția și bruiajul de radiofrecvență (RF – radiofrecvență) cu interceptare cinetică de precizie, în scenarii fixe la sol și mobile aeriene.

În cadrul colaborării, OVES Enterprise va dezvolta un AI Board dedicat pentru procesare la bord, pe care Nemesis AI îl va utiliza pentru a conferi Atlas6 capabilități avansate de autoprotecție și operare autonomă.

DOCUMENT Noul proiect al pensiilor magistraților crește la 15 ani perioada de tranziție pentru pensionarea la 65 de ani. Cuantumul pensiei rămâne la cel mult 70% din salariu CITEȘTE ȘI DOCUMENT Noul proiect al pensiilor magistraților crește la 15 ani perioada de tranziție pentru pensionarea la 65 de ani. Cuantumul pensiei rămâne la cel mult 70% din salariu

Primele capabilități rezultate din parteneriat vor fi prezentate la exercițiul Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) din Lituania, la sfârșitul lunii august, unde OVES Enterprise și Adler Aerospace vor demonstra modul în care Nemesis AI poate sprijini protecția obiectivelor critice și continuitatea operațională în medii complexe, caracterizate de bruiaj electronic și interferențe.

În luna aprilie, OVES Enterprise a semnat un memorandum strategic cu MSI Defense Solutions, integrator american de sisteme tactice avansate pentru apărare terestră și navală. 

La presiunea giganților tech, UE relaxează reglementările cu privire la inteligența artificială CITEȘTE ȘI La presiunea giganților tech, UE relaxează reglementările cu privire la inteligența artificială

La începutul anului trecut, compania românească anunța un buget de 3 milioane de euro pentru investiții, susținând astfel creșterea accelerată a companiei, cu focus pe cercetare și dezvoltare.

Pentru 2025, extinderea globală a rămas o prioritate, OVES Enterprise plănuind să deschidă noi birouri în regiuni strategice. Piețele din SUA și Marea Britanie continuă să fie sursele principale ale veniturilor, generând cea mai mare pondere din cifra de afaceri estimată.

În același timp, compania va continua să investească în atragerea și formarea de specialiști în inteligență artificială, robotică și inginerie aerospațială.

În luna iulie a anului 2024, OVES Enterprise a anunțat extinderea activității prin intrarea în domeniul producției de plăci electronice imprimate (embedded hardware) prin achiziția unui pachet minoritar în compania MXT Creation.

Jeff Bezos va conduce un startup de inteligență artificială CITEȘTE ȘI Jeff Bezos va conduce un startup de inteligență artificială

În 2023, compania a deschis 2 noi birouri, unul la Washington DC (al doilea din SUA) și unul la Oslo, în Norvegia, care deservește toată Europa de Nord.

OVES Enterprise a anunțat în 2023 că investește peste 500.000 de euro și își extinde activitatea cu o nouă linie de business, axată pe producția de drone.

OVES Enterprise este o companie românească de dezvoltare de software, înființată în 2015 la Cluj-Napoca.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2339 +0.0011+0.02 %
1 USD4.5584 +0.0483+1.07 %
1 GBP6.0378 -0.0120-0.20 %
1 CHF5.6804 -0.0176-0.31 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite