FOTO Plecare de la Ursus - Dan Iulian Timotin părăsește compania mai devreme

Dan Iulian Timotin, Președinte al Consiliului de Administrație și Director General al Ursus Breweries, cel mai mare producător de bere de pe piața locală, părăsește compania.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
FOTO Plecare de la Ursus - Dan Iulian Timotin părăsește compania mai devreme

„Pe durata celor opt luni de activitate, Dan și-a îndeplinit cu eficiență atribuțiile-cheie aferente poziției sale și a avut o contribuție semnificativă la nivelul organizației. A abordat rolul cu energie și implicare și a demonstrat în mod constant o capacitate de leadership de nivel înalt, precum și o solidă experiență internațională dobândită de-a lungul carierei sale.

Într-un context macroeconomic provocator, Dan a condus cu succes compania în a doua jumătate a anului 2025 și a atins principalele obiective împreună cu echipa sa de conducere, în pofida constrângerilor semnificative ale mediului de business.

Îi mulțumim lui Dan pentru contribuția sa în timpul petrecut alături de noi și îi dorim succes în viitoarele sale roluri de conducere. Suntem încrezători că va continua să aibă un impact semnificativ și pozitiv oriunde va alege să își continue parcursul profesional", a transmis compania.

Frații Pavăl (Dedeman) pregătesc o nouă investiție: Vor un teren lângă Mall Moldova CITEȘTE ȘI Frații Pavăl (Dedeman) pregătesc o nouă investiție: Vor un teren lângă Mall Moldova

Venirea lui Dan Iulian Timotin ca CEO al Ursus Breweries a fost anunțată în mai 2025. El va avea un mandat valabil din luna iulie 2025 și până în iunie 2029, a anunțat atunci Profit.ro.

Anterior, Dan Iulian Timotin a fost la conducerea operațiunilor Coca-Cola în Egipt.

În 2019, Grupul Coca-Cola HBC anunța numirea lui Dan Timotin în poziția de General Manager al operațiunilor companiei Pivara Skopje, un joint-venture între Coca-Cola HBC & Heineken din Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei (FYROM).

Dan Timotin s-a alăturat echipei Coca-Cola HBC în 2011 ca Chief Financial Officer pentru România și Moldova, iar ulterior a fost numit Group Commercial Finance Director. În 2015 a început să își dezvolte cariera în zona de vânzări, un an mai târziu fiind numit Sales Manager pentru România. 

Lanțul Chili’s a intrat în România cu primul restaurant VIDEO&FOTO CITEȘTE ȘI Lanțul Chili’s a intrat în România cu primul restaurant VIDEO&FOTO

Coca‑Cola HBC este unul dintre cei mai mari îmbuteliatori ai companiei Coca‑Cola, având vânzări de peste 2 miliarde de unități.

FOTO Plecare de la Ursus - Dan Iulian Timotin părăsește compania mai devreme

Anteriro, el a avut roluri de director general in Macedonia de Nord, Cehia și, cel mai recent, in Egipt, anterior ocupând poziții de top management în Ungaria și Polonia.

Dan Timotin a preluat conducerea Ursus Breweries de la Michał Mrowiec, care a coordonat activitatea companiei timp de aproape doi ani. Michał a preluat rolul pe care îl deținea românul Dragoș Constantinescu, de Country Manager pentru Republica Cehă, Slovacia, Germania și Austria, după promovarea lui Constantinescu în rolul de CEO al operațiunilor europene și internaționale (cu excepția Japoniei, Australiei și Asiei) ale Asahi Europe & International.

Ursus Breweries, al cărui portofoliu cuprinde, pe lângă berea omonimă, mărcile Timișoreana, Ciucaș, Grolsch, Peroni Nastro Azzurro, Redd’s, Stejar, Azuga, Pilsner Urquell și St Stefanus, aproape că și-a dublat afacerile în ultimii 10 ani, de la 1,4 miliarde de lei în 2014, la circa 2,7 miliarde de lei în 2023.

În fiecare an din cei 10 în perioada analizată de Profit.ro (2014-2023), compania a înregistrat creșteri ale vânzărilor, cea mai mare fiind consemnată în 2023, de circa 16% față de anul anterior.

Concedieri masive declanșate în industria alimentară la nivel global CITEȘTE ȘI Concedieri masive declanșate în industria alimentară la nivel global

Cumulat, Ursus Breweries a avut în ultimii 10 ani vânzări totale de 19,3 miliarde de lei.

În 2017, Ursus Breweries a devenit parte din grupul Asahi Europe & International, schimbare care „a venit și cu noi bugete de investiții în business-ul din România”.

Ursus Breweries deține trei fabrici de bere în România, în Brașov, Buzău și Timișoara și o linie de producție de capacitate mică în Cluj.

Creșteri semnificative au existat și în ceea ce privește profitabilitatea businessului. Dacă în 2014 Ursus Breweries avea pierderi de aproape 900.000 de lei, în 2023 profitul net al companiei s-a situat la 194 de milioane de lei.

Cel mai mare profit net înregistrat de Ursus a fost însă în 2021, de aproape 262 de milioane de lei.

ULTIMA ORĂ Concedieri colective la RAAL, cel de-al doilea mare angajator din Bistrița-Năsăud. 250 de salariați, disponibilizați CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Concedieri colective la RAAL, cel de-al doilea mare angajator din Bistrița-Năsăud. 250 de salariați, disponibilizați

Numărul angajaților companiei nu a crescut semnificativ în ultimul deceniu. Dacă în 2014 Ursus avea în medie 1.490 de angajați, în 2023 numărul acestora se situa la 1.560.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0961 +0.0004+0.01 %
1 USD4.2742 +0.0091+0.21 %
1 GBP5.8755 -0.0070-0.12 %
1 CHF5.5598 +0.0050+0.09 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite