Profit.ro a anunțat în premieră intrarea grupului TUI pe piața locală.
„România face parte dintr-o abordare mai amplă, pe termen lung, privind creșterea la nivel de grup.
În cadrul strategiei internaționale, România se încadrează într-un model de expansiune menit să acopere anumite ‘blind spots’.
România face parte din obiectivul nostru de a fi prezenți în toate piețele relevante din Europa”, spune Sebastian Ebel, pentru Profit.ro.
VEZI ȘI AICI TUI, cel mai mare grup de turism din lume, la Bolojan VIDEO&FOTO
În paralel, grupul analizează oportunități în Canada, India și Australia, iar anul trecut a lansat America de Sud.
România urmează „aceeași logică echilibrată pe care o aplicăm pe toate piețele”, afirmă CEO-ul, adăugând că abordarea lor în România este construită pe un angajament pe termen lung, axat pe durabilitate, nu pe câștiguri pe termen scurt.
„Privim dezvoltarea în ani, nu în sezoane. Pe termen scurt și mediu, prioritățile noastre sunt foarte clare: stabilirea unei prezențe locale stabile, concentrându-ne în același timp pe dezvoltarea continuă a portofoliului nostru de produse pentru piața românească. Disciplina operațională și financiară sunt centrale în această abordare”, precizează acesta.

Construirea de parteneriate pe termen lung în întreg ecosistemul turistic local, adaugă el, reprezintă o altă prioritate-cheie.
„Ne așteptăm ca TUI România să devină un contributor stabil, pe termen lung, la strategia TUI Group în Europa Centrală și de Est”, subliniază CEO-ul TUI Group.
Modelul de expansiune nu presupune investiții spectaculoase în prima fază.
„ În această etapă, accentul nostru în România este mai puțin pe cifrele headline privind investițiile și mai mult pe construirea bazelor potrivite pentru o creștere sustenabilă. Ne extindem pe piețe noi într-un mod care nu este foarte intensiv în capital. Platformele noastre globale pot fi scalate relativ rapid și, după câteva ajustări, transferate în alte țări”, explică acesta.

Strategia grupului este de a combina canalele digitalul cu prezența fizică.
„Canalele digitale joacă un rol important, reflectând schimbarea comportamentului clienților, dar consultanța personală și prezența locală rămân esențiale pentru a răspunde așteptărilor acestora”, subliniază el.
În acest context, în piețele din Europa de Est, grupul va deschide 50 de noi agenții de retail în acest an.
„România contribuie la creșterea internațională a TUI Group prin consolidarea ecosistemului regional”, afirmă Sebastian Ebel.
Grupul TUI a mai fost prezent în România prin intermediul francizelor TUI TravelCenter, operate de un master-francizat local, parte din Memento Group, aceeași entitate din care făcea parte și Christian Tour.
Începând cu 2019, marca TUI TravelCenter a pătruns pe piața românească printr-un acord de franciză și licență cu TUI Group, care îi permitea să utilizeze brandul și să comercializeze produsele TUI, inclusiv pachete turistice cu zboruri charter, sejururi la hoteluri și diverse experiențe de vacanță.

Această rețea nu a făcut parte din grupul TUI direct, ci a funcționat sub umbrela master-francizatului local, care gestiona și coordona activitatea agențiilor din România. Practic, TUI Group a acordat dreptul de utilizare a brandului și de vânzare a produselor, însă administrarea și operațiunile zilnice erau realizate local.
Ulterior, în urma unor tranzacții strategice, rețeaua TUI TravelCenter din România a fost preluată de Christian Tour, iar agențiile au fost integrate în structura acestei companii, marcând astfel o etapă de consolidare pe piața turismului românesc.
Acum, TUI Group a intrat direct pe piața locală, deschizându-și o filială proprie.
La lansare, TUI România va oferi românilor acces la peste 1.500 de pachete de vacanță și va lucra cu o rețea inițială de aproximativ 200 de agenții de turism partenere, care este estimată să crească la circa 500 de agenții până la finalul anului 2026.
TUI va porni cu 4 aeroporturi - București, Cluj, Iași și Timișoara – și, ulterior, se va extinde și către alte aeroporturi.
Grupul TUI este lider mondial în industria turismului.
Are peste 1.200 de agenții deschise la nivel internațional, o flotă de circa 140 de avioane, 463 de hoteluri sub diferite branduri, urmând a fi adăugate încă 70 în următorii 5-7 ani și 18 nave de croazieră, sub trei branduri, urmând a mai fi adăugate încă 3.
Portofoliul TUI include aproximativ 12 branduri hoteliere diversificate geografic și pe segmente de preț, de la value & all-inclusive până la luxury.
TUI operează hoteluri atât proprii, cât și prin parteneriate, management contract sau franciză.
Grupul are o cifră de afaceri de peste 24 de miliarde de euro și un profit de 1,4 miliarde de euro.
Din grup fac parte 5 companii aeriene - TUI Airways, TUI fly, TUI fly Belgium, TUI fly Netherlands și TUI fly Nordic.
TUI este listat pe bursa de la Frankfurt și de la Hanover, fiind inclus în indicele FTSE 250.

















