”Atacuri masive” pregătite, la ordinul lui Putin, împotriva ”instalațiilor din sectorul energetic” al Ucrainei

Rusia a anunțat, într-un demers mai puțin obișnuit, că pregătește ”atacuri masive” împotriva ”instalațiilor din sectorul energetic” al Ucrainei, pe fondul unei intensificări evidente a atacurilor din ultimele luni.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
”Atacuri masive” pregătite, la ordinul lui Putin, împotriva ”instalațiilor din sectorul energetic” al Ucrainei

Măsura vine în contextul în care atacurile cu dorne ale ale ucrainenilor au făcut ca Rusia să își acopere doar 70% din consumul intern de benzină.

Ucraina și-a intensificat atacurile asupra infrastructurii energetice rusești, cu scopul de a reduce veniturile Moscovei. Deficitul de carburanți a reapărut în mai multe regiuni ale Rusiei în august, după o scurtă ameliorare la sfârșitul lunii iulie.

După deciziile ”anti-băieți deștepți” promovate de Bolojan, ANRE este acuzată că întârzie licențe și autorizații pentru producție și stocare de energie CITEȘTE ȘI După deciziile ”anti-băieți deștepți” promovate de Bolojan, ANRE este acuzată că întârzie licențe și autorizații pentru producție și stocare de energie

”Forțele armate ruse au început pregătirea unor atacuri masive împotriva instalațiilor din sectorul energetic al Ucrainei, ca răspuns la atacurile continue ale regimului de la Kiev împotriva infrastructurilor civile și a complexului petrolier și energetic al Rusiei”, a indicat acum Ministerul Apărării rus pe Telegram, potrivit News.ro.

Armata rusă a afirmat că a lovit în timpul nopții, la Kiev, un combinat care produce azbest și ciment, ale cărui depozite erau folosite, potrivit Moscovei, pentru stocarea explozivilor, precum și un producător de drone și muniție.

Situația din Marea Neagră contribuie la creșterea prețurilor porumbului și grâului, ajunse la maximele ultimilor trei ani - România, într-o situație favorabilă CITEȘTE ȘI Situația din Marea Neagră contribuie la creșterea prețurilor porumbului și grâului, ajunse la maximele ultimilor trei ani - România, într-o situație favorabilă

Cu o zi înainte, un atac rus asupra unui depozit de muniție din suburbiile Kievului a provocat o explozie de amploare și a cauzat moartea a cel puțin 37 de persoane.

La rândul său, Ucraina a atacat în timpul nopții, cu ajutorul dronelor, o rafinărie de petrol din nord-vestul Rusiei, provocând un incendiu, au raportat autoritățile locale.

VIDEO Canada îi dă replica lui Trump și instalează un panou cu numele Lacului Ontario - ”Acum și întotdeauna” CITEȘTE ȘI VIDEO Canada îi dă replica lui Trump și instalează un panou cu numele Lacului Ontario - ”Acum și întotdeauna”

În iarna trecută, Moscova a intensificat atacurile asupra centralelor electrice ucrainene, devastând sectorul energetic al țării și lăsând, pe alocuri, milioane de oameni în frig și întuneric, iar tactica a fost aplicată, de altfel, în fiecare toamnă-iarnă de la începtul invaziei de aproape cinci ani. Ceea ce este mai puțin obișnuit este ca Moscova să anunțe că va proceda la astfel de atacuri, așa cum a făcut duminică.

Rusia și Ucraina sunt angajate de câteva luni într-o escaladare a atacurilor cu rază lungă de acțiune, care vizează un număr tot mai mare de infrastructuri civile, precum depozite, magazine, instalații petroliere și portuare, precum și nave. Aceste atacuri provoacă în mod regulat victime civile.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2584 -0.0004-0.01 %
1 USD4.5171 +0.0010+0.02 %
1 GBP6.1347 +0.0031+0.05 %
1 CHF5.6194 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite