Moment istoric la vecini - Leva dispare din piață, euro rămâne singura monedă cu putere legală în Bulgaria

Perioada de tranziție în care euro și leva au mai putut circula simultan în Bulgaria s-a încheiat.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Moment istoric la vecini - Leva dispare din piață, euro rămâne singura monedă cu putere legală în Bulgaria

De mâine, euro rămâne singura monedă cu putere legală în țară. Leva nu va mai fi acceptată pentru plata bunurilor, serviciilor sau obligațiilor financiare, anunță Ministerul Finanțelor.

VEZI AICI ȘI Scumpiri în Bulgaria după adoptarea euro, de la pâine și parcare la acte pentru terenuri

Recent era anunțat că în Bulgaria mai sunt în circulație aproximativ 10 miliarde leva, echivalentul a aproximativ 5,4 miliarde de euro.

ULTIMA ORĂ Avarie energetică majoră triplă: Ucraina-Republica Moldova-România CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Avarie energetică majoră triplă: Ucraina-Republica Moldova-România

Datele au fost oferite de Vladimir Ivanov, președintele Consiliului de coordonare euro și șeful Comisiei pentru burse și piețe de mărfuri, la finalul primei luni în care Bulgaria folosește în paralel leva și euro.

De la 1 februarie 2026, toate plățile în țară se vor realiza exclusiv în euro.

OFICIAL Drepturi pentru cei cu cartele telefonice. ANCOM explică recuperarea creditului neutilizat CITEȘTE ȘI OFICIAL Drepturi pentru cei cu cartele telefonice. ANCOM explică recuperarea creditului neutilizat

Cetățenii pot continua pe termen nelimitat să schimbe restul de leva la BNB, în timp ce băncile comerciale acceptă schimbul până în 30 iunie. 

Între 19 și 23 ianuarie, oficiile poștale din Bulgaria au procesat 24.172 tranzacții, totalizând aproximativ 47 milioane de leva (24 milioane de euro).

Cel mai ridicat volum a fost în regiunea nord-centrală, cu 11 milioane de leva (5,6 milioane de euro), și regiunea sud-centrală, cu 9 milioane de leva (4,6 milioane de euro).

Transnistria se apropie de faliment economic CITEȘTE ȘI Transnistria se apropie de faliment economic

Ivanov a avertizat împotriva folosirii oficiilor poștale în tranzacțiile cu valoare redusă, ca substitut pentru bănci, subliniind că disponibilitatea euro la sucursale este proporțională cu necesitățile populației locale.

De asemenea, el a cerut cetățenilor să nu țină cont de informațiile inexacte și înșelătoare, dând asigură că piața valutară din Bulgaria este stabilă și într-o situație bună.

„Starea pieței depinde de abordarea noastră rațională”, a declarat Ivanov, adresându-se atât consumatorilor, cât și traderilor.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0961 +0.0004+0.01 %
1 USD4.2742 +0.0091+0.21 %
1 GBP5.8755 -0.0070-0.12 %
1 CHF5.5598 +0.0050+0.09 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite