PREMIERĂ Numărul de angajați ai Poștei Române a coborât sub 20.000. Afacerile au crescut ușor, profitul net a coborât dramatic

Compania Națională Poșta Română (CNPR) a înregistrat, în 2025, o cifră de afaceri de 1,77 miliarde de lei, în creștere cu 3,2% față de perioada similară a anului 2024. Profitul net a atins 10,2 milioane de lei, de la 70,72 milioane de lei în 2024.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
PREMIERĂ Numărul de angajați ai Poștei Române a coborât sub 20.000. Afacerile au crescut ușor, profitul net a coborât dramatic

În perioada analizată de Profit.ro, operatorul poștal a avut 19.931 salariați, de la 20.154 persoane în 2024 și 36.000 persoane în 2005.

Recent, șeful Poștei Române, Valentin Ștefan, a declarat pentru Profit.ro că Guvernul a solicitat conducerii companiei întocmirea unui plan de reorganizare, restructurare și redresare financiară pentru reducerea pierderilor contabile din anii precedenți.

"Este un plan în care noi nu credem, dar l-am făcut pentru că am fost forțați să-l facem. Companiile de stat nu se modernizează și nu se pun pe picioare paușal, adică nu le iei pe toate și le pui în aceeași barcă și aplici aceleași reguli pentru toate", a spus Ștefan. Mai multe detalii AICI.

La finele anului 2025, datoriile companiei totalizau 622,3 milioane de lei, în creștere cu 8,6% față de anul precedent, în timp ce creanțele au scăzut cu 14,1%, la 231,6 milioane de lei.

EXCLUSIV Poșta: Dăm afară vreo 2.000 angajați dacă vrem rapid mai mult profit, cum cere Guvernul. Plan în care nu credem, dar am fost forțați să-l facem, este antibusiness. N-ar fi mai bine să ne extindem în afara țării sau să câștigăm cotă de piață? CITEȘTE ȘI EXCLUSIV Poșta: Dăm afară vreo 2.000 angajați dacă vrem rapid mai mult profit, cum cere Guvernul. Plan în care nu credem, dar am fost forțați să-l facem, este antibusiness. N-ar fi mai bine să ne extindem în afara țării sau să câștigăm cotă de piață?

În luna mai a acestui an, Poșta Română a deschis un hub logistic și de curierat regional, în București, situat pe Calea Giulești 6-8, proiect în care a investit 50 milioane lei.

Mai multe detalii AICI.

Poșta Română are ca acționari Ministerul Economiei - 93,75% din acțiuni și Fondul Proprietatea, cu o participație de 6,25%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2409 -0.0029-0.06 %
1 USD4.6023 +0.0013+0.03 %
1 GBP6.0966 +0.0069+0.11 %
1 CHF5.6790 -0.0038-0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite